Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

XX rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2023 avalikustas kava 

13.06.2023 11:25

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal toimub 21. kuni 31. augustini 2023. Festival tähistab sel aastal 20. juubelit ning sel puhul kureerib festivali kogu Kanuti Gildi SAALi tiim kollektiivselt, seega illustreerib kunstiline tervik üheksa inimese ühiseid vaimustusi ja valupunkte.

SAAL Biennaalil osalevad kunstnikud on Marlene Monteiro Freitas (Cape Verde), Netti Nüganen (Tallinn-Viin), Meg Stuart (Berliin- Brüssel), Teresa Vittucci (Viin-Zürich) ja Colin Self (Oregon-Berliin), Ben J. Riepe (Düsseldorf), Samira Elagoz (Helsingi-Berliin), Liisbeth Horn, Kärt Koppel ja Anumai Raska (Tallinn), Krõõt Juurak (Viin), Candela Capitán (Barcelona), Liis Vares ja Taavet Jansen (Tallinn), Kristina Norman (Tallinn), Audrey Bersier, Maxine Reys ja Marion Thomas (Nantes-Lausanne). 

Iga SAAL Biennaal on tõstnud esile sotsiaalselt tundlikke teemasid, millel oleks muidu oht tagaplaanil märkamatuks jääda. Kunstiliste valikute osas polnud tegijatel selgi korral kindlaid kokkuleppeid ei teemade ega formaadi osas, kuid sellegipoolest tegelevad mitmed tööd mõne "nähtamatu teisega" – millegi või kellegagi, kes on välja jäetud, piiridega "siin" ja "seal" vahel, "minu" ja "nende" vahel. "Püüame mitte kuulata vaid endale juba tuttavat, vaid haarata kinni ka helidest, mida veel ära tunda ei oska. SAAL Biennaal 2023 on otsapidi seotud mõtete, tunnete ning identiteetide ringlus," kirjeldavad korraldajad festivali. 

SAAL Biennaal 2023 programmi kuuluvad huumori ja eneseiroonia abil patriarhaadi lahtilammutamine ning töötuba, kuidas seda teha, keha piiridest välja astumine ja püüdlused privaatsuse suunas, audiotuur maskulinismist, sotsiaalselt provokatiivne kabaree, kus laval on erivajadustega inimesed, stand-up komöödia, kaasaegne vaade eestlaste valgeks saamise ajaloole, monoloogid savitolmus, transsooliste peategelastega romantiline road-movie ning palju muud põnevat.

Samuti on festivalil kiudprogramm, mille eesmärk on moodustada vaheaine programmi erinevate osade vahel. Sellesse kuuluvad kunstnikuvestlused, konverents kollektiivse kureerimise teemal, töötoad ning kaks performance-õhtut. SAAL Biennaal 2023 kuraatorid on Eneli Järs, Maarja Kalmre, Henry Kasch, Kaie Küünal, Heneliis Notton, Priit Raud, Kristiina Tang, Siim Tõniste ja Annika Üprus. Festival toimub mitmel pool Tallinnas: Kanuti Gildi SAALis, Tallinna Kunstihoones, Eesti Noorsooteatris, Kino Sõpruses, EKA Galeriis ning mitmel pool linnaruumis.

SAAL Biennaal 2023 toetajad on Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Spordi- ja Kultuuriamet, Goethe Instituut, Saksa Liitvabariigi saatkond Tallinnas, Pro Helvetia.

Pildil stseen Ben J. Riepe lavastusest "Creature". Foto: Maximilian Mann