Noore vaataja teatri info
Mis on noore vaataja teater?
Noore vaataja teater on lastele või noortele suunatud teater (ing theatre for young audiences), mille kohta kasutatakse kõnekeeles ka väljendeid lasteteater või noorteteater. (vt Teatriterminoloogia)
Mis on ASSITEJ?
Eestis ühendab professionaalseid noorele vaatajale suunatud teatreid ning teatrispetsialiste ASSITEJ Eesti Keskus, mis kuulub rahvusvahelisse ühendusse ASSITEJ International (Association Internationale du Theatre pour l’Enfance et la Jeunesse / International Association of Theatre for Children and Young People).
ASSITEJ Eesti Keskus vahendab Eestisse maailmas tehtavat lasteteatrit ning võimaldab oma teatrit maailmale tutvustada, end noore vaataja teatri alal harida ja leida kontakte teiste tegijatega üle kogu maailma. ASSITEJ Eesti Keskus korraldab kord aastas rahvusvahelist noore vaataja teatri festivali NAKS, rahvusvahelisi ja kodumaiseid töötube ning lastekultuuri seminare. Samuti tähistatakse 20. märtsil rahvusvahelist noore vaataja teatri päeva. Alates 2022. aastast annab keskus välja Väikese Printsi tunnustusauhinda.
ASSITEJ Eesti Keskuse missioon on kindlustada igale Eesti lapsele kõrgetasemelisi teatrielamusi, tõsta noore vaataja teatri alast teadlikkust ühiskonnas, pakkuda selleteemalist infot, valdkonna koordineerimist ja ekspertarvamusi nii Eestist kui ka välismaalt.
Rohkem infot leiad ASSITEJ Eesti keskuse kodulehelt.
Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind
Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind antakse kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest. Auhinna võib saada nii lavastaja, kunstnik, näitleja kui ka iga teine lavastuse osaline.
Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind
Salme Reegi nimeline lasteteatri auhind antakse kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest. Auhinna võib saada nii lavastaja, kunstnik, näitleja kui ka iga teine lavastuse osaline.
Artiklid ja õppematerjalid noore vaataja teatri kohta
- Elo Kaalep, Karmen Juhkam, Eleriin Miilman: “Loomingulisest beebist agentse teatrivaatajani“, Teater. Muusika. Kino, veebruar 2023. Festivalist NAKS 2022, teatrist kõige pisematele, noorte kõnetamisest ja kaasamisest.
- Sven Karja: “Vahel ma nutan ja vahel ma naeran“, Sirp, 18.11.2022. Festivalist NAKS 2022, noore vaataja teatri väljakutsetest.
- Keiu Virro: “Igal lapsel on õigus kultuurile“, Sirp, 15.07.2022. Teatrist erivajadustega lastele ja noortele.
- Kärt Tomingas: “Eneseväljendus võib olla ka õppeaine“, Õpetajate Leht, 22.04.2022. Laste eneseväljenduse ja loovuse arendamisest koolis nutiseadmete ajastul.
- Intervjuu Eesti Noorsooteatri kunstilise juhi Mirko Rajasega (küsis Keiu Virro): “Teater, mis avardab noorte vaimset ruumi”, Sirp, 25.03.2022
- Jaanus Vaiksoo: “Vähevõitu, aga väga hea!“, Õpetajate Leht, 25.03.2022. Ülevaade 2021. aasta laste- ja noorteteatrist.
- Psühhiaater Anne Kleinberg: “Mäng ja looming on tervise ja elurõõmuga tihedalt seotud“, Õpetajate Leht, 7.01.2022. Laste vaimsest tervisest, veebiseminarilt “Kuidas lugeda kunsti?”.
- Jan Kaus: “Kunsti ja selle mõistmise vabadusest“, Õpetajate Leht, 15.10.2021. Eksimisest ja kunstide mõistmisest.
- Ülevaade teadustööde tulemustest noore vaataja teatri kohta. Koostaja: Kaido Rannik, 2021.
- Keiu Virro: “Lasteaedades mängivate teatrite kohal laiub hämarus“, Sirp, 23.04.2021. Lasteaedades esinevatest teatritruppidest.
- Annemari Parmakson: “Planeeritav kultuuriranitsa rahastu tagaks lastele võrdsema ligipääsu kultuurile“, ERRi kultuuriportaal 01.04.2021. Kultuuriranitsa ideest ja selle loomise vajadusest.
- Jaak Urmet: “Nukk ei ole mingi tilulilu”, Teater. Muusika. Kino, märts 2021. Eesti Noorsooteatrist ning laiemalt Eesti laste- ja noorteteatrist, sh levinud probleemidest lavastuste kvaliteedis.
- Rait Avestik: “Vaene ja varimajanduslik noore vaataja off-off-teater II“, Sirp, 19.12.2014. Teatrietendustest koolides ja lasteaedades.
- Rait Avestik: “Vaene ja varimajanduslik noore vaataja off-off-teater“, Sirp, 16.01.2014. Teatrietendustest koolides ja lasteaedades.
Noore vaataja teatri rahastamine
Kultuuriranits
Kultuuriranits on Kultuuriministeeriumi eestvedamisel loodud toetusmeede, mis võimaldab koostöös koolide ja omavalitsustega lastel ja noortel külastada õppeprogrammi osana teatrietendusi, kinoseansse, muuseume või muud valdkonnas pakutavat. Kultuuriranitsa tegevustes osalemine on õpilasele kohustuslik, lapsevanem rahaliselt ei panusta.
Teater maal
Programmi “Teater maal” eesmärk on parandada professionaalse teatrikunsti kättesaadavust Eesti maaregioonides. Programmi eelarvevahendeid kasutatakse väljasõiduetendusi takistavate finantsriskide maandamiseks, et hoida piletihind külastajale soodsam, ning laste- ja noortegruppide teatrikülastuste toetamiseks.