Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

„Woyzeck“ jõuab jaanuaris Tallinnasse ja Tartusse

07.01.2015 14:58

Esmakordselt jõuab Endla teatris tänavu suvel Hendrik Toompere käe all lavastatud „Woyzeck“ Tartusse ja Tallinnasse. Üldse mängitakse lavastust sellel hooajal kokku veel vaid neljal korral – lisaks eelnimetatutele korra jaanuaris ja veebruaris ka Pärnus.

WoyzeckHendrik Toompere kaasaegne tõlgendus Georg Büchneri näidendist on tragikoomiline lugu noorest mehest Franz Woyzeckist ja tema naisest Mariest. Samal ajal kui mees on sõjaväelisel välismissioonil, sünnitab naine perekonda lapse. Kui Woyzeck tuleb missioonilt tagasi, ei suuda ta kuidagi tavaeluga kohaneda ning see tekitab perekonnaelus pingeid. Mõnikord ei piisa lihtsalt armastusest. Nii tuleb mehel perekonna ülevalpidamiseks rabada neljal erineval töökohal. Ta töötab juuksurina, teeb transporttöid, käib metsatöödel. Ta on valmis isegi oma tervise ohvriks tooma, sest osaleb meditsiinilises eksperimendis, mis sunnib teda aasta aega raha eest ainult herneid sööma. Kuna mees on töö pärast nii palju kodunt ära, tekib Mariel aga uusi austajaid. Tema juures hakkab kihlveo peale külas käima üks edukas puhkpilliorkestri juht. Woyzeck ei taha aga niisama lihtsalt alla anda ja elus ainult pealtvaataja rolliga leppida, ka tema tahab kõike. 

Saksa klassiku Georg Büchneri elutee katkes väga noorelt – 23-aastaselt. Ometigi on tema „Woyzeck“ kõige rohkem mängitud saksakeelne näidend maailmas, see kuulub enamiku maailma suurte lavastajate loomepagasisse. Ka Hendrik Toompere oli mõelnud „Woyzecki“ lavastamise peale juba aastaid, tegelikult soovis ta selle lavale tuua kohe pärast teatrikooli lõpetamist, aga siis ei antud talle seda võimalust. Toompere põhjendab fakti, miks nii tema kui ka paljud teised lavastajad ikka ja jälle „Woyzecki“ juurde pöörduvad, sellega, et kuigi „Woyzeck“ kuulub maailma näitekirjanduse klassikasse, pole näidendi puhul tegelikult vahet, kas sündmustik leiab aset nüüd või kakssada aastat tagasi. See tekst ja sõnum pole kaotanud oma aktuaalsust. Sest pole oluline, milline on ilmakord ja ajastu. Iga inimlik häda on alati naljakas. Nii mõjubki Woyzecki rabelemine laval naljakalt ja kurvalt ühtaegu.

„Woyzeck“ on Draamateatri lavastaja Hendrik Toompere jr esimene lavastus Endla teatris. Lavastuse nimiosas mängib Priit Loog, teistes osades Kaili Viidas, Carmen Mikiver, Jaan Rekkor, Indrek Taalmaa, Ago Anderson jt

Vanemuise teatrisse jõuab „Woyzeck“ 12. jaanuaril, Tallinnasse Vene teatrisse 19. jaanuaril ning Pärnus mängitakse lavastust veel 24. jaanuaril ning 14. veebruaril.

Eveli Loorents
Turundus- ja kommunikatsioonijuht
Endla Teater
Tel 52 83 186
eveli@endla.ee
www.endla.ee