Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

“Wargamäe Wabariik” avab suve suursündmuse

13.06.2008 17:37

13. juunil kell 19 esietendub Albu vallas Tammsaare Väljamäe lõunalaval Elmo Nüganeni lavastatud Tammsaare romaani „Tõde ja õigus“ III osal põhinev „Wargamäe Wabariik“. Dramatiseeringu autor on Urmas Lennuk, kunstnik Pille Jänes. Muusikaline kujundus on Jaak Jürissonilt ja Riina Rooselt.

Mängivad: Alo Kõrve, Epp Eespäev, Tõnu Kark (Eesti Draamateater), Simeoni Sundja (Nukuteatri Noortestuudio), Ketter Habakukk (Nukuteatri Noortestuudio), Aarne Üksküla (külalisena), Marje Metsur, Ursula Ratasepp, Mari Lill (Eesti Draamateater), Arvo Raimo („Ugala“), Maria Klenskaja (Eesti Draamateater), Aleksander Eelmaa, Erik Ruus (Rakvere Teater), Tõnn Lamp, Priit Võigemast, Kalju Orro, Veiko Tubin, Meelis Rämmeld („Ugala“), Indrek Ojari, Mart Toome, Volli Käro (Rakvere Teater), Juri Zhilin (Vene Teater), Piret Kalda, Amanda Hermiine Künnapas (külalisena), Aurora Aleksandra Künnapas (külalisena).

„Wargamäe Wabariik“ on teostatud  A. H. Tammsaare suurromani vääriliselt - lavapõllul on lisaks 28 näitlejale 12 hobust ja ligi 50 vabatahtlikku. Osatäitjad ühendavad sümboolselt suursündmusesse erinevaid teatreid ja põlvkondi.

Aasta 1905. Venemaal on puhkenud revolutsioon. Pöördeliste sündmuste tõuked on jõudnud ka veel iseseisvumata Eestisse. Rahvas astub välja nii Vene tsaarivalitsuse kui baltisaksa aadli omavoli vastu, lahvatab tööliste mäss, mida võimud püüavad karmi käega maha suruda, linnatänavail voolab veri, maal põlevad mõisad. Revolutsioonist laseb ennast kaasa haarata jumalavastasuse pärast Mauruse koolist väljaheidetud Indrek, kes üritab endal nüüd linnas tundide andmise ja kirjutamisega hinge sees hoida. Tema püüd on jääda märuli ja lõhkumisjoovastuse keskel inimeseks, leida õiglust ja loogikat selles lõhestatud ajas, kus sõbrast võib saada hetkega vaenlane ja igaüks võib osutuda nuhiks. Tegude ja valikute raskus langeb Indrekule tulisema joana aga alles siis, kui ta jõuab ringiga taas kord koju, Vargamäele, kus ema Mari on valudes suremas ning isa Andres otsib kangekaelse visadusega maailmast tõde ja õigust.

"Wargamäe Wabariigi" esietendusega algab suve suursündmus "Tagasi Vargamäele", mis tähendab igal päeval erinevaid A. H. Tammsaare romaanil "Tõde ja õigus" põhinevaid lavastusi Vargamäe põldudel ja Kukenoosi viljakuivatis. 13. juunist kuni 12. juulini saab vaadata iga päeva erinevat teatritükki, kuid 21.- 22. juunini toimub teatriajaloos enneolematu teatrimaraton, mil 22 tunni jooksul on võimalik kaasa elada kõikide kirjaniku pentaloogia lavaversioonidele. I ja V osa ehk „Vargamäe kuningriigi“ lavastaja on Jaanus Rohumaa ja kõikide ülejäänud lavastuste taga („Tõde ja õigus. Teine osa“; „Wargamäe Wabariik“ ja „Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.“) on Elmo Nüganeni vaim ja käsi.  

Tulla Tammsaare keskseima ja armastatuima romaani põhjal sündinud lavastustega kirjaniku sünnipaika, on kummardus Tammsaarele ja tema kohale Eesti kultuuriloos. Ja ühtaegu meeldetuletus, et meil on, mille üle uhkust tunda ja tänulik olla. „Tõde ja õigus” on enamat kui lihtsalt romaan, see on ühe rahva saatuse jälgija ja mõtestaja läbi murrangulise aja - 1870ndaist kuni 1930ndate aastateni.

Suvesündmus „Tagasi Vargamäele” saab teoks Tallinna Linnateatri, Pärnu teatri „Endla”, Rakvere Teatri, Albu valla, A. H. Tammsaare Muuseumi Vargamäel, EV 90 koostööna.

Kristiina Garancis
Tallinna Linnateatri avalike suhete juht
Tel: 545 32 333
E-post: [email protected]