Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Wagneri “Nibelungide sõrmus” täismahus kinoekraanil

02.05.2012 15:18

Kinos Coca-Cola Plaza on mai kuus harukordne võimalus vaadata kahe nädala jooksul ooperirepertuaari grandioosseimat teost - Richard Wagneri neljast ooperist koosnevat “Nibelungi sõrmust”. Tegemist on tetraloogiaga, mis koosneb ooperitest: “Reini kuld”, “Valküür”, “Siegfried” ja “Jumalate hukk”. 

Metropolitan Opera (MET) uuslavastused, mis New Yorgis nägid esmakordselt rambivalgust kahe viimase teatrihooaja jooksul jõuavad nüüd valitud kinoekraanidele eksklusiivsete erilinastustena. Ooperitetraloogia juhatab kinodes sisse Susan Froemke dokumentaalfilm Wagneri muusikadraama lavastusprotsessist Metropolitan Operas, mis linastub Coca-Cola Plazas juba 7. mail.

Saksa helilooja Richard Wagner (1813-1883) oli üks mõjukaimaid kujusid 19. sajandi muusikaelus. Tema “Gesamtkunstwerk” ehk täieliku kunstiteose idee, mis ühendab muusika, teatri,  kirjanduse, arhitektuuri ja teised distsipliinid on avaldanud suurt mõju tänapäevase ooperiteatri arengule. “Sõrmuse”-tsükkel on helilooja meistriteos, mille loomisele kulus tervelt 26 aastat. Tetraloogia sisu on võetud keskaja Islandi eeposest “Edda” ja germaanlaste “Nibelungide laulust”.

MET on Wagneri muusikadraama lavale toomise juures lähtunud põhimõttest, et monumentaalne teos nõuab ka suursugust lavastust. Seekordse “Sõrmuse” tsükli ooperite grandioosse lavale paneku väljakutse võttis vastu Kanada päritolu multitalent Robert Lepage, kes on teinud nii ooperilavastusi, filmiprojekte kui lavastanud tsirkuseshowsid Sirque du Soleil'le. Tema ettevõtmisi iseloomustab meisterlik kõige uuema ja innovaatilisema tehnika kasutamine, kus tehnika viimane sõna rakendatakse tervikliku lavaloo ja vaatemängu loomise teenistusse. ““Sõrmuse”-tsükkel ei ole lihtsalt üks lugu või seeria oopereid, vaid see on kõiksus,” ütleb lavastaja Lepage, kes viib vaataja tipptasemel tehnoloogia ja omaenda viirastusliku kujutlusvõime abil maailma suurimale teatraalsele rännakule.

Metropolitan Opera Wagneri tetraloogia “Nibelungi sõrmuse” ooperite peaosades on tänase päeva suurimad Wagneri-lauljad eesotsas Bryn Terfeli (Wotan), Debora Voigti (Brünnhilde), Jay Hunter Morrise (Siegfried) ja Jonas Kaufmanniga (Siegmund). Muusikajuhtidena dirigeerivad etendusi METi muusikadirektor James Levine ning kompanii peadirigent Fabio Luisi. Lavastuste esietendused toimusid METis hooaegade 2010-11 ja 2011-12 jooksul.

Wagner loodud neljast ooperist koosnev terviklik suurteos “Nibelungi sõrmus” on tõeliseks väljakutseks ooperiteatrile, sest helilooja idee kohaselt peaks seda mängima neljal järjestikusel õhtul, kuid tetraloogia raskusastet arvestades on see lauljatele ja teatrile tihti tõeliseks proovikiviks. Tänu aga “Sõrmuse”-tsükli ooperite uuslavastustele METis  ja kinodes näidatavale The MET: Live in HD sarjale on paljudel üle maailma võimalus valitud kinodes vaadata kahe nädala jooksul järjest ära kogu suurteos, et hoomata selle grandioosse ja geniaalse muusikadraama suurust ja sisu, mis on pärit küll mütoloogiast, kuid milles helilooja kajastab kaasaegse maailma probleeme: kasuahnust, raha võimu ja armastuse puudumist.

Richard Wagneri “Nibelungi sõrmus” kinos Coca-Cola Plaza:
7. mail “Wagneri unistus” -  dokumentaalfilm “Nibelungi sõrmuse” lavaletoomisest METis.
9. mail “Reini kuld”
14. mail “Valküür”
16. mail “Siegfried”
19. mail “Jumalate hukk”

Piletid ja lisainfo kino Coca-Cola Plaza piletikassast ja Forum Cinemas kodulehelt internetis: www.forumcinemas.ee/wagner

Lisainfo:
Rein Palosaar
Forum Cinemas AS, linastusjuht
Tel. 6800 718; 56 800 718
rein.palosaar@forumcinemas.ee