Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Võistlusel “Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi” pälvis vabaühenduste kategoorias auhinna Sõltumatu Tantsu Lava

30.11.2016 14:10

7. oktoobril 2016 toimunud nimeseminaril anti üle eestikeelse ettevõttenime võistluse auhinnad, laureaadid on Puupagana OÜ tööstusettevõtte kategoorias, Valge Klaar teenindusettevõtte kategoorias, Sõltumatu Tantsu Lava vabaühenduste kategoorias ning OÜ Tulõtungal aasta uustulnuka kategoorias.

Emakeelepäeval välja kuulutatud võistluse „Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi“ eesmärk on väärtustada eestikeelseid äri- ja ettevõttenimesid ning juhtida inimeste tähelepanu avaliku ruumi võõrkeelestumisele. Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtner märkis, et tunnustuse väärilised äri- ja ettevõttenimed on eestikeelsed, kõlalt ja kirjapildilt eestipärased ning kujundlikud.

Eesti keelenõukogu esimees Birute Klaas-Langi sõnul lähtus žürii hindamisel eeldusest, et eestikeelse nimega on võimalik edukalt ennast meelde jätta ja Eesti ettevõtteid välismaalgi tutvustada. „Olulised on kujundlikkus ja eristusvõime, nime ajalooline taust ehk nime lugu, kuid samuti seos ettevõtte enda tegevusalaga. On hea meel tõdeda, et väljavalitud ettevõttenimed esindavad neid ideaale väga mitmekesisel viisil,“ ütles Birute Klaas-Lang.

Tööstusettevõtte kategoorias võitnud Puupagana OÜ nimi viitab selgelt valdkonnale, millega ettevõte tegeleb (puu ja puit), mis on Eestile iseloomulik, samas seostub nimi millegi maade ja metsade taguse, salapärase ja ürgsega, nagu seda ka puu ja puit ise on. Nimes on eht-eestilikku sitkust ja visadust. Puupaganad tegutsevad Eesti lõunapiiri ja ka Paganamaa lähedal Valgamaal.
Žürii märkis ära ka nimed: AS Kagu-Eesti Turvas, Luige Kivi OÜ, Puraviku Tuuleveski OÜ, Oma King.

Teenindusettevõtte kategoorias võitnud Valge Klaari puhul pidas žürii kiiduväärseks seda, et läbinisti ingliskeelses IT-maailmas on ühe tuntuima ingliskeelse ettevõtte Apple´i Eesti esindus valinud nimeks täiesti eestikeelse ja Eestile väga omase nime, mis seostab siinse Apple’i logo ja populaarse õunasordi. Lisaks annab sõna klaar ka vihje ettevõtte tööstiilile.
Žürii märkis ära ka nimed: Lest ja Lammas, OÜ Liuglev Konn, OÜ Moosinägu, OÜ Rändsaekaater.

Vabaühenduste kategoorias võitnud Sõltumatu Tantsu Lava nimi on selge, eestikeelne ja eestipärane, avab hästi tegevuse sisu.

Aasta uustulnukas OÜ Tulõtungal näide sellest, kui elujõulised on meie murded. Võrukeelne nimi Tulõtungal kannab endas hariduse ja valgusega seotud mõisteid (ettevõte tegeleb täienduskoolitusega), teisalt aga iseloomustab Eesti keelelist rikkust.
Žürii märkis ära ka: õpilasfirma Puulips, OÜ Murukratid, kohvik Nohik.

Nimevõistluse kuulutasid välja Eesti keelenõukogu ja Emakeele Selts koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Laureaadid valis välja žürii, kuhu kuulusid Eesti Keelenõukogu, Emakeele Selts ning Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni esindajad. Kandidaate võisid esitada kõik ettevõtted, üksikisikud, mittetulundusühingud, avalik-õiguslikud ja riigiasutused kuni 15. septembrini.

Allikas: Haridus- ja Teadusministeeriumi kodulehekülg www.hm.ee