Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Viljandi Kultuurikolledzhis algavad näitlejaõppe eelvoorud

02.01.2003 00:00

Laupäeval, 4. jaanuaril kell 12 avab Viljandi Kultuurikolledzh uksed võimekatele teatrihuvilistele noortele, kes soovivad omandada professionaalse näitleja elukutset - toimub I eelvoor 2003. aasta sügisel vastuvõetavale VI lennule.
Samas toimub ka lavastajaõppe II eelvoor.

Mõlema eriala sisseastumiseksamid toimuvad tuleva aasta juuli algul.

Vastuvõtt Viljandi Kultuurikolledzhi näitlejaõppe erialale toimub igal teisel aastal (1999, 2001, 2003). Kandidaatide suure arvu tõttu ning valiku kvaliteedi kindlustamiseks korraldab kolledzhi lavakunstide osakond oma näitlejaõppe iga vastuvõtu eel gümnaasiumide koolivaheaegadel kaks eelvooru.
Eelvoorust soovitab komisjon eksamitele tulla ca 30% üritajatest. Praktika on näidanud, et eksamitele tuleb ca 20 % üritajatest, kes pole eelkatseid läbinud. Eksami I voorus vaatab komisjon nad üle. Edasipääsenud lülituvad eksami üldisesse korraldusse.
Eelvoorudesse pole varasem registreerimine vajalik ning nendel mitteosalemine ei takista sisseastumiseksamitel üles astumast. Samas on lavastajasuuna üliõpilaskandidaatidele voorudest osavõtt tungivalt soovituslik. Lavastajaõppe kandidaadid läbivad sisseastumiseksamid osaliselt koos näitlejaõppe kandidaatidega.
Kolledzi õpetajaskond on komplekteeritud vastavalt Eestis kehtivale kõrghariduse standardile. Lavakunstide osakonna juhataja on professor Kalju Komissarov, kes on Eesti teatritesse saatnud 5 lendu näitlejaid ja lavastajaid nii Eesti Kõrgemast Lavakunstikoolist kui Viljandi Kultuurikolledzhist (haridust on praegu omandamas veel kaks lendu). Tema õpilased on olnud sh Andres Dvinjaninov, Merle Jääger, Elmo Nüganen, Anne Reemann, Rain Simmul, Marko Matvere, Jaan Tätte, Jaanus Rohumaa, Üllar Saaremäe, Taavi Eelmaa jt. Ta on juhtinud Eesti Kõrgemat Lavakunstikooli aastatel 1986-1995 ning asunud Viljandi Kultuurikolledzhi teatrisuuna etteotsa eelmisel aastal, andes koolis tunde juba varem.
Eelmisel kevadel Teatriliidu aastapreemiate jagamisel hinnati tema üliõpilasi Kata-Riina Luidet Kristallkingakese ja Kersti Tombakut parima naiskõrvalosa preemiaga (mõlemad lõpetanud Kultuurikolledzhi 1999.aastal).
Teised põhiõppejõud on dotsent Katri Kaasik-Aaslav ja lektor Peeter Raudsepp. Veel õpetavad lavakunstide osakonnas Peeter Konovalov, Raido Mägi, Mall Noormets, Kersti Rattus, Hellar Bergmann, Tõnu Tepandi, Ene Valge jpt.
Viljandi Kultuurikolledzi 5 osakonda - lavakunstide, muusika-, kultuurhariduse-, raamatukogunduse ja infoteaduste ning talukujunduse ja rahvusliku käsitöö osakond - pakuvad sidusat erialade kooslust kõigist kultuurivaldkondadest. Lavakunstide osakond hõlmab kompaktselt erinevaid teatriga seotud elukutseid - õpetatakse tantsukunsti, näitleja, lavastaja (järgmisest sügisest), valguskujunduse ja butafoor-dekoraatori erialasid.

"Meie eelkatsete eesmärgiks on anda võimalus kandidaatidele ennast võimalikult mitmekülgselt näidata ning tajuda teatrilaval olemise ja tegutsemise reaalset tunnet," tutvustab eelvoorudes toimuvat lavakunstide osakonna juhataja Kalju Komissarov. "Katseteks palume kõigil üritajatel ette valmistada mõned lühemad eriilmelised luuletused või proosakatkendid. Tervitatud on igaühe laulu ja liikumisnumber. Kes oskab mõnd pilli mängida, võtku julgesti kaasa, klaver on kohapeal olemas. Riietus olgu taoline, mis lubab vabalt liikuda. Kohapeal antakse veel täiendavaid ülesandeid etüüdideks, mängudeks, harjutusteks. Samast saate ka vastused kõigile küsimustele, mis seonduvad kooli, vastuvõtueksamite ja tulevaste õppimistingimustega." Kalju Komissarov julgustab huvilisi: "Teadke, et teid vaatav komisjon on heatahtlik. Nii nagu teie olete huvitatud meie kooli õppima pääsemisest, oleme meie huvitatud võimekatest, terve ellusuhtumisega noortest, keda õppima kutsuda. Märkasite, ma ei kasuta sõna - andekatest. Teadke, et meie ülesanne pole mitte välja praakida, vaid leida! Eelkatsed selleks ongi, et te saaksite oma erinevaid võimeid igakülgselt demonstreerida. Meie ütleme selle kohta - ennast avada! Meie jaoks pole tähtis hetke resultaat, vaid teie võimekus antud ülesandele koheselt reageerida ning vastavalt sellele ülesandele tegutseda. Meid huvitab teie ise, see kuidas te mõtlete. Meid huvitab see, mis teile elus rõõmu valmistab, mis haiget teeb. Meid huvitab teie hääleulatus ja tugevus, füüsiline vorm, liikuvus, keha väljenduslikkus. Meid ei huvita väline vorm, vaid sisu. Kui sisu on õige, saab sellele alati anda mistahes vajaliku välise vormi. Andke meile märku sellest, mida tavaliselt peidate. Teie ülesanne pole mingit väljamõeldud "teatrit" teha, vaid lihtsalt antud olukordades loomulikult käituda."

Jaanika Juhanson
Viljandi Kultuurikolledzhi avalike suhete juht
tel: 055 44662; (043) 55 257
[email protected]