Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vene Teatris avatakse näitus arhitekti ja kunstniku Aleksandr Wladovsky loomingust

30.03.2023 12:12

31. märtsil 2023 kell 17.00 avatakse Vene Teatris näitus „Arhitekti visandid. Aleksandr Wladovsky albumist“. 

Aleksandr Wladovsky (1876–1950) oli kunstnik, arhitekt ja publitsist, Peterburi Kunstide Akadeemia kasvandik, ning kuulus arhitektide plejaadi, kes on jätnud oma jälje 20. sajandi esimese poole Eesti arhitektuuri. 

Wladovsky loominguline karjäär Eestis sai alguse 1908. aastal, kui ta asus ametisse Kreenholmi manufaktuuri arhitektina. 1917. aasta revolutsioon ja sõda avaldasid suurt mõju tema edasisele käekäigule noores Eesti vabariigis. Wladovsky tegutses mitmes maakonnas, kuid tema loomingu keskmeks sai pealinn, kuhu ta kolis 1920. aastate alguses. Arhitekti looming hõlmas paljusid stiile – neoklassitsismist ja modernismist art déco'ni. Art déco elemente võib kohata ka tema loodud interjööris restoran-kabareele Dancing-Palace Gloria, kus praegu asub Vene Teatri uus eksperimentaallava RING. 

Näitusel on välja pandud arhitekti ja kunstniku Aleksandr Wladovsky albumist pärit visandite, projektide ja fotode koopiad. Album on unikaalne dokument, mis võimaldab jälgida Wladovsky loometeed pea poole sajandi vältel. Näituse külastajad saavad tutvuda nii arhitektuursete fantaasiatega, mis jäid ainult paberile, kui ka ellu viidud projektidega – hoonetega, millest on saanud Tallinna, Narva ja Viljandi arhitektuuri lahutamatud osad. 

Näitus on koostatud Tallinna vene muuseumi projekti „Minu Tallinn. Aleksandr Wladovsky“ raames koostöös Eesti Vene Teatriga.

Pildil paviljon pargis, Aleksandr Wladovsky kursusetöö 1899. aastast. Foto: Andrei Ponomarevi erakollektsioonist