Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vene Teater tähistab 61. sünnipäeva

15.12.2009 12:38

 
Tallinna keskväljakul paiknevat Vene teatrit ei peeta mitte ainult kõige ilusamaks teatriks Skandinaavias, vaid ka täie õigusega vene teatritraditsioonide hoidjaks Eestis. 2008. aastal sai Vene teater 60-aastaseks. Täna tähistab Vene Teater taas oma sünnipäeva, teatri esimese lavastuse esietenduse järgi, mis toimus 1948. aasta 15. detsembril.

Eesti Vene Teater on riigi ainus kutseline venekeelne teater. Iga teatri ajalugu kujundavad selle lavastusted. Vene teatri ajalugu saab alguse 15. detsembrist 1948, mil esietendus V. Suponevi „Lendurite pere”. Uue teatri näitlejaskonna moodustasid GITISe (Riikliku Teatrikunsti Instituudi) vilistlased, professor V. Belokurovi kursuse õpilased. Aastail 1948–2005 kandis teater Riikliku Vene Draamateatri, alates aastast 2005 aga lihtsalt Vene Teatri nime.
Oma tegevuse kuue aastakümne jooksul on teatris ette kantud ligi 500 lavastust. Etendusi on antud paljudes endise Nõukogude Liidu linnades. Viimastel aastatel on mängitud Moskvas, Peterburis, Riias, Vilniuses, Novgorodis, osaletud mitmel teatrifestivalil. Eesti Vene Teatris on töötanud paljud tuntud lavastajad – Andrei Tarkovski, Roman Viktjuk, Juri Jerjomin, Jüri Sillart, Kalju Komissarov, Voldemar Panso ning on mänginud kuulsad näitlejad – Oleg Striženov, Anatoli Solonitsõn, Ada Rogovtseva ja paljud teised. Hetkel on teatris lavastamas nii Vene, kui ka Eesti režissöörid.

Tallinna Vene Teatri laval on mängitud eesti dramaturgiat sellistelt autoritelt nagu Eduard Vilde, Anton Hansen Tammsaare, August Kitzberg, Ardi Liives jt. Samuti on siin töötanud tuntud Eesti lavastajad, näiteks Voldemar Panso, Kaarin Raid, Ingo Normet, Kalju Komissarov, Ago-Endrik Kerge ning tunnustatud eesti kunstnikud: Peeter Linzbach, Maimu Vannas, Voldemar Peil jt. Vene teatri ja eesti kultuuriruumi kokkupuutepunkte on teisigi. Teatri enda näitlejad on kaasa teinud Eesti filmides, televisioonis, kuuldemängudes ja teatrilaval.

Julia Deush
reklaami- ja müügiosakonna juhataja,
Vene teater
+372 611 49 63
+372 517 55 21