Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

VAT Teatri “Faust” – kriitikute hinnangul parim lavastus eelmisel teatrihooajal

17.12.2013 12:21

Kultuuriajakirja "Teater. Muusika. Kino" detsembrinumbris avaldatud teatrikriitikute ankeet tunnistas parimaks lavastuseks eesti teatris hooajal 2012/2013 VAT Teatri "Fausti" (autor ja lavastaja Aare Toikka).

Kriitikud on "Fausti" puhul ära märkinud värskust, üllatavat vormi ja terviklikku kunstikontseptsiooni. Esile on toodud ka näitetrupi jõulist oma võimete piiril esinemist.
VAT Teatri "Faust" on Aare Toikka ekspressionistlik pantomiim-kollaaž Fr. W. Murnau, J. W. Goethe ja Chr. Marlowe teose ainetel Kaspar Jancise muusikale.
Mängivad: Katariina Ratasepp, Ago Soots, Tanel Saar, Margo Teder ja Meelis Põdersoo. Lavastus esietendus 2012. aasta lõpul ja on endiselt mängukavas. "Faust" oli valitud ka Eesti Teatri Festivali "Draama 2013" põhiprogrammi ja sai festivalikülalistelt rohkesti positiivset tagasisidet. Kaspar Jancis pälvis "Fausti" originaalmuusika eest Eesti Teatriliidu auhinna.

Ajakirja "Teater. Muusika.Kino" peatoimetaja Madis Kolk kirjutab avaveerus nõnda: "Tänavuse teatriankeedi nn esseistlikuks küsimuseks oli see, kas Eesti teatris, olgu siis dramaturgia temaatikas, lavalises kujundiloomes või näitlejahoiakutes, saab üldistada mingit „suurt lugu”, ühist igatsust, otsingut või valu, mis võiks märku anda mõnest jõudu koguvast suundumusest.
Enim tunnustatud Aare Toikka „Faust” kõneleb peale klassikateoses kätkeva „suuruse” ja „tõelisuse” veel teisestki tendentsist, mis ankeedi vastustest välja settis. Valiku paljususes ekseldes avaldub vaataja igatsus tõelise, just nimelt „päris” asjade puudutuse järele, suuremas huvis laval toimuva n-ö võimalikkuse tingimuste vastu.
Ma ei mõtle siinkohal pelgalt loolisuse vastustamist väliste vormitrikkidega, mis ju omal moel juba läbi põetud nähtus, küll aga süüvivat meediumiuuringut, mille huvist annab tunnistust seegi, et paljud kriitikud tõstsid hooaja teatripildist „Fausti” kõrval esile näiteks lavastusi „Materjali vastupanu”, „Pung”, „Mutantants” jne."
http://www.temuki.ee/2013/12/kriitikud-vaikeste-lugude-tulvas/

Teise koha pälvis kriitikute hinnangul Priit Pedajase lavastatud Tom Stoppardi "Utoopia rannik. I osa. Teekond" Tallinna Linnateatris ja kolmandaks tõusis Elmo Nüganeni lavastatud Tom Stoppardi "Utoopia rannik. II osa. Laevahukk" Eesti Draamateatris. Teatrihooaega hindas kakskümmend viis teatrikriitikut ja uurijat.

NB! Sel aastal veel viimane võimalus ''Fausti'' näha 19. detsembril kell 18.00 Rahvusraamatukogu Teatrisaalis

Kontaktisik
Tiiu Talvist
VAT Teater
korraldus- ja kommunikatsioonijuht
53492856