Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

VAT Teater osaleb festivalidel Taanis ja Peterburgis

19.04.2004 13:30

"Kalevipoeg" külastab Taani Kuningriiki, "Kivid" võistlevad Peterburgis. "Kolumats" lõpetab Tallinnas.

Rahvusvaheline huvi VAT Teatri lavastuste vastu jätkub. Teater osaleb aprilli lõpul ja mai alul kahel suurel rahvusvahelisel teatrifestivalil. Möödunud aasta lõpul lavale jõudnud cool-epos "Kalevipoeg" (lav. Markus Zohner) sai küllakutse Taani ASSITEJ teatrifestivalile Silkeborgi. Lavastus "Kivid" (lav. Aare Toikka), mis esietendus 2001. aastal, osaleb Venemaa noorsooteatrite võistlusel Sankt-Peterburgis.

Taani ASSITEJ festival on maailma suurim rändav teatrifestival. Festival toimub igal aastal uues kohas ning Taani omavalitsused on väga huvitatud, et festival tooks just nende piirkonda hea teatri ja suure hulga tegijaid ning külalisi. Sellel aastal toimub festival Silkeborgis, keskmise suurusega linnas 300 kilomeetri kaugusel Kopenhaagenist. Silkeborgi festival saab teoks 18. - 25. aprillini 2004 ja on juba 34. sellesarnane teatrifestival Taanis. Rahvusvahelisi festivalikülalisi osaleb üle saja ja nad saabuvad Silkeborgi 26. maailma riigist. Festivalist võtab osa ligi 90 professionaalset Taani teatrikompaniid enam kui 150 lavastusega, kes annavad nädala jooksul 450 etendust ümmarguselt 20 000 vaatajale. Vaid 2-3 kompaniid kutsutakse igal aastal välismaalt (2004 aastal VAT Teater Eestist ja La Compagnie Des Chemins De Terre Belgiast).

VAT Teater annab "Kalevipojaga" kaks etendust 21. ja 22. aprillil kell 19.00 Silkeborgi teatrimajas. Näitlejatena on laval Katariina Lauk,Tanel Saar, Janek Sarapson, Margo Teder. Lavastus "Kalevipoeg" valmis VAT Teatri ja Markus Zohneri Teatrikompanii (Shveits) ühistöös ja esietendus 30. novembril 2003 Linnateatri taevalaval. Markus Zohner on Shveitsi näitleja, lavastaja ja teatripedagoog, kes on oma trupiga enam kui 12. aasta jooksul esinenud külalisena festvalidel ja mänginud teatrites üle terve maailma.

Rahvusvaheline teatrifestival "Vikerkaar" toimub Peterburgis juba viiendat korda. Festivalile kutsutakse silmapaistvad noortelavastused kogu maailmast. Parimad selgitab välja Venemaa juhtivatest teatrikriitikutest koosnev žürii. Festivali raames toimuvad seminarid teatridirektoritele, pealavastajatele, teatripedagoogidele, daramaturgidele. Festivali lõpetab konverents. Festivali korraldavad Sankt-Peterburgi Noorsooteater, Venemaa ASSITEJ Keskus, Venemaa Teatriliit, Kultuuriministeerium ja Peterburgi linn. VAT Teater annab lavastusega "Kivid" ühe etenduse: 2. mail kell 19 Sankt-Peterburgi Noorsooteatris. Lavastuses osalevad Tõnu Oja, Tanel Saar ja Mart Soo.

VAT Teatri viimaste aastate rahvusvaheliselt menukaimat lavastust "Lend üle ookeani" (lav. Bengt Andersson) on mängitud Prantsusmaal, Saksamaal, Norras, Rootsis, Lätis ja mitmel festivalil Venemaal. Teater on esinenud teatrifestivalidel ja andnud külalisetendusi kokku 15 välisriigis.

Eestis on võimalik VAT Teatri rahvusvaheliset kunstist osa saada aprillikuu viimasel nädalavahetusel Tallinnas Kanuti Gildi SAALis, kus etendub viimased korrad sel hooajal külalislavastaja Christian Römeri (Saksamaa) ja Suurbritannia päritolu kunstniku Jacqueline Gunni eestvedamisel ja eesti muuskute ja näitlejate ühistöös sündinud tõeliselt hea meelelahutus - taskumuusikal "KOLUMATS".

Hoffmanni enam kui sajandivanused lood Londoni "junkbändi" "The Tiger Lillies" töötluses ja VAT Teatri & sõprade esituses asetavad vaataja silmitsi lapsepõlve anarhismiga, ajaga, kus kõiki teooriaid tuleb praktikas katsetada. Osades Katariina Lauk, Garmen Tabor, Margus Prangel, Sven Kuntu, Tanel Saar, Margo Teder, Janek Sarapson. Kaasa teeb ansambel koosseeisus: Mart Soo, Eve Pütsepp ja Rivo Laasi. Lavastus sündis Briti Nõukogu, Goethe Instituudi/Saksa Kultuurinstituudi, Kuressaare Linnateatri ja VAT Teatri koostöös.

Margot Böttcher
teatri kuraator
6450 959
www.vatteater.ee