Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

VAT Teater loeb ette näitekirjanduse mentorprogrammis sündinud näidendi

10.11.2022 11:32

18. novembril 2022 kell 18.00 loevad VAT Teatri näitlejad Vaba Lava väikses saalis ette Eva Soekõrva näidendi "Kriimustatud südamed", mis sündis Eesti Teatri Agentuuri näitekirjanduse mentorprogrammis. Lugemisele järgneb vestlus autoriga ning osalemine on kõigile huvilistele tasuta.

Teos jutustab noorest naisest, kes sukeldub oma vanaisa päevikutesse, mis viivad lapselapse 70 aasta tagusesse aega, kaugesse-kõledasse Vorkuta vangilaagrisse, kuhu vanaisa jättis oma nooruse ja lootuse. Ometi on nendes kirjeldustes midagi helget ja poeetilist – ja üks sõber, Helmut, kellesarnast vanaisa oma hilisemas elus enam kunagi ei kohanud. Teekond vanaisa mõtestamisel ning mõistmisel sunnib lapselast hindama ümber ka enda eluvalikuid.

“Kriimustatud südamete” poeetiline laad on tugevas kontrastis vanglilaagri julma reaalsusega. Teksti uurimuslik stiil vastandub tegelaste emotsionaalsete sisekõnedega. Autor on ammutanud inspiratsiooni oma perekonnaloost ning põiminud selle kujutluspiltiderikkaks, teatraalseks teekonnaks.

Eva Soekõrv (1985) kirjutas oma esimese pika näidendi koroonaajal. Ta teab üsna palju tervisest ja heaolust, antropoloogiast, meditsiiniharidusest ning ametiühingu tööst. Seetõttu meeldib talle end aeg-ajalt külma vette visata ja tunda, kuidas soojus täidab teda sõrmeotsteni isegi sõnatuses ja ajatuses.

Soekõrva mentor näidendi kirjutamisel oli VAT Teatri dramaturg Mihkel Seeder. Näidendi lugemise lavastab Aare Toikka ning valguskujunduse loob Martin Koldits. Näidendit loevad Karolin Jürise, Elina Reinold, Margo Teder, Tanel Saar, Ago Soots ja Meelis Põdersoo.

Näitekirjanduse mentorprogrammi kohta saab pikemalt lugeda siin. Projekti toetab Kultuurkapital.