Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

VAT Teater annab juubeli puhul välja juturaamatu

03.11.2017 13:18

1. oktoobril tähistas Eesti esimene vabateater VAT Teater oma 30. sünnipäeva. Tähtsat tähtpäeva tähistatakse Rahvusraamatukogus täna, 3. novembril. Muude ettevõtmiste hulgas tutvustatakse esimest korda ka juubeli puhul välja antud raamatut nimega "Juturaamat".

VAT Teatri 30. sünnipäeva puhul ilmunud kollaste kaantega "Juturaamatu" koostas Rait Avestik. Avestik selgitab: "VAT Teater on tegutsenud 30 aastat ja käesolev raamat on koostatud just selleks puhuks või selle tõttu."

Kuigi raamatu kaas on kollane ja pealkirjaks "Juturaamat", ei ole tegemist siiski sünnipäevavahuse lõbusate lugude kogumiga, vaid teatrilooliselt klaari, adekvaatse ja kohati kriitilisegi vaatega teatri viimasesse kümnendisse. 

Kui kümme aastat tagasi VATi 20. sünnipäevaks koostatud raamat (Rait Avestik & Co "Isiklik teater. VAT Teater – 20 aastat", VAT Teater 2007) teatri ajaloost ja loomingust kandis nime "Isiklik teater" ja viitas pigem teatri juhtide Aare Toikka ja Tiina Rebase isiklikule suhtele VATiga, samuti koostaja heale läbisaamisele nii VATi kui ka selle tegijatega, siis nüüdne "Juturaamat" on sisuliselt isiklik. 

Lisaks küsija rollis siinkirjutajale vaatavad teatri lähiminevikku ja tulevikkugi kümme VATiga kaugemalt, lähemalt või väga lähedalt seotud teatraali. 

"Kui efektiivne teatriloolises mõttes taoline jutustamine on, selgub aastate pärast (põhjalikud andmed "Lisas" seda efektiivsust kindlasti suurendavad). Siiski on mu meelest reljeefselt välja joonistunud VATi tänane olemus ja see mõjub meie liiga kiiresti muutuvas ja ebastabiilses maailmas kasvõi näiteks VATi 40. või 50. sünnipäevale mõeldes kuidagi kindlustunnet tekitavalt. VATi looming (mis on otseses ja tugevas seoses nende saaliga Rahvusraamatukogus) võib ühele meeldida ja teisele mitte, aga midagi tõestada ja õigustada pole VATil ammu vaja. Ikkagi 30 aastat juba!"

Lisaks raamatu koostaja enda mõtisklusele VAT Teatri olemusest on raamatu jaoks põhjalikud intervjuud andnud VAT Teatri kunstiline juht Aare Toikka, näitleja-lavastaja Margo Teder, näitekirjanik Andrus Kivirähk, mitme VAT Teatri lavastuse kunstnik ja muusika autor Kaspar Jancis, näitleja Katariina Unt, teatrikriitik Madis Kolk, näitleja Liisa Pulk, lavastaja Raivo Trass, külalislavastaja Saksamaalt Christian Römer ja näitleja-lavastaja Tanel Saar. 

Raamatu esitlus toimub täna, 3. novembril, VAT Teatri sünnipäevale kutsutud sõprade ringis Rahvusraamatukogus, peagi on "Juturaamat" saadaval ka raamatupoodides.

PuudutaVAT teatrit!

Kontaktisik:
Tiiu Talvist
VAT Teater
korraldus- ja kommunikatsioonijuht
53492856
www.vatteater.ee