Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuises jõuab juubelihooajal lavale 16 uuslavastust

02.09.2009 14:15

Vanemuise teater toob alanud 140. hooajal lavale 16 uuslavastust, millest üheksa on sõnalavastused, viis muusikalavastused ning kaks balleti- ja tantsulavastused.

 

„Uus draamahooaeg tahab eelnevast enam vaadata maailma ja eesti draama alusvundamendi poole, eriti silmas pidades Vanemuise ajaloos märgilise kaaluga autoreid,“ ütles Vanemuise draamajuht Sven Karja.

 

Hooaja 2009/2010 esimene uus sõnalavastus esietendub oktoobri keskel Sadamateatris, kus briti lavastaja Barrie Rutter toob lavale William Shakespeare’i tragöödia „Kuningas Richard Kolmas“. Barrie Rutter on Suurbritannias kõrgelt hinnatud Shakespeare’i-lavastaja ning see on esimene kord Eesti teatriajaloos, kui Shakespeare’i tuleb lavastama mees kuulsa Williami kodumaalt.

 

Detsembrikuus esietendub Sadamateatris briti nüüdisaja ühe hinnatuma näitekirjaniku Martin Crimpi musta huumoriga pikitud müsteerium „Linn“, lavastajaks Robert Annus. Detsembris esietendub teatri väikeses majas Rein Paku ja Ain Mäeotsa koolitusprogramm „Don Juan“, mille läbija saab teada, kuidas armastada, keda armastada ja kuidas olla edukas armastaja.

 

Eesti klassikast jõuab veebruaris teatri suures majas lavale Mati Undi „Huntluts“, mis põhineb Oskar Lutsu teostel. Lavastajaks Ingo Normet. Märtsis esietendab Taago Tubin Sadamateatris soome kirjaniku Mika Myllyaho tragikomöödia „Paanika“ ja aprillis Jüri Lumiste teatri suures majas David Pharao komöödia „Külaline“.

 

Draamahooaja lõpetab ameerika näitekirjaniku Sam Shepardi 1979. aastal Pulitzeri auhinna pälvinud psühholoogiline suhtedraama „Maetud laps“. 30. aprillil Sadamateatris esietenduva „Maetud lapse“ lavastab bulgaaria päritolu Mladen Kiselov, kes suure osa oma lavastustest on teinud USA-s ning hiljuti asus Eestisse elama.

 

Sõnalavastuste seas jõuab juubelihooajal lavale ka kaks lastelavastust: Uku Uusberg lavastab novembris teatri suures majas „Kuidas kuningas kuu peale kippus“ ning Ott Sepp veebruaris väikeses majas „Ninasarvik Otto“.

 

Muusikalavastustest on hooaja esimene esietendus 5. septembril: Ain Mäeots toob väikeses majas lavale „Lotte ja Bruno muusikatunni“, kus lapsed saavad teha tutvust teatri orkestri ja seal mängitavate pillidega.

 

Ooperisõprade rõõmuks jõuab aprillis Vanemuise repertuaari Wolfgang Amadeus Mozarti „Figaro pulm“. Lavastab selle Indra Roga Lätist, keda Eesti publik teab 2006. aastal Tartus esietendunud ooperilavastuse „Acis ja Galatea“ põhjal. Uuslavastuse muusikajuht ja dirigent on Mihkel Kütson.

 

Saksa lavastaja Roman Hovenbitzer toob oktoobris teatri suures majas lavale John Kanderi muusikali „Ämbliknaise suudlus“, muusikajuht ja dirigent on Tarmo Leinatamm. Novembris esietendub Tallinna uhiuues Nokia kontserdimajas Andrew Lloyd Webberi muusikal „Evita“ – lavastaja Georg Malvius Rootsist, muusikajuht ja dirigent Tarmo Leinatamm. „Evitat“ saab alates jaanuarist vaadata ka Tartus teatri suures majas.

 

Lisaks „Lotte ja Bruno muusikatunnile“ esietendub hooajal teinegi muusikaline lastelavastus, Olav Ehala muusikal „Nukitsamees“. Märtsikuus väikeses majas lavale jõudva lavastuse toob vaatajate ette Eva Klemets, muusikajuht ja dirigent on Lauri Sirp.

 

„Alanud muusikahooaeg toob publikuni ka mitmekesise kontserdiprogrammi paljude noorte muusikutega, neist mitmele on koostöö Vanemuise sümfooniaorkestriga esmakordne,“ rääkis Vanemuise peadirigent Mihkel Kütson.

 

Tantsu- ja balletilavastustest on hooaja esimene esietendus 16. jaanuaril, kui lavaküpseks saab lavastaja-koreograafi Janek Savolaineni nüüdistantsulavastus „Vanamees ja meri“.

 

Märtsis toob Rootsi noorema põlvkonna üks põnevamaid koreograafe ja tantsijaid Pontus Lidberg Vanemuise suures majas lavale balleti „Petruška pärastlõuna“, milles kõlavad Igor Stravinski „Petruška“, Claude Debussy’ „Fauni pärastlõuna“ ja Maurice Raveli „Šeherezade“.

 

„Vanemuise ballett tänab oma publikut usalduse eest, mis on andnud meile jõudu minna edasi ja otsida üha huvitavamaid väljakutseid, et tantsukunsti piire veelgi avardada,“ kinnitas teatri balletijuht Mare Tommingas.

 

Piletid teatri kogu 140. hooaja etendustele on müügil Vanemuise kassades, Piletimaailma ja Piletilevi müügikohtades üle Eesti.

 

 

Tambet Kaugema

Vanemuise pressiesindaja

52 37028

[email protected]

www.vanemuine.ee