Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuises esietendub “Tuletikke laenamas”

07.04.2005 12:11

Lavastaja Ingomar Vihmar toob reedel, 8. aprillil Vanemuise suures majas välja Maiju Lassila "Tuletikke laenamas" - erakordselt koomilise loo Soome külaelust.
Lugu algab sellega, et külamees Antti Ihalainen läheb paari kilomeetri kaugusele naabertallu tuletikke laenama. Laenamas käik venib aga ootamatult pikaks - ühel hetkel on Ihalainen juba sõber Vatase isamehena Joe linnas. Ja linnas juhtub igasugu hulle asju - joomingud, kaklused, hobusevargus, kosjaskäik ja palju muudki.

Ingomar Vihmarit saab eesti lavastajate seas pidada Soome-asjatundjaks, "Tuletikke laenamas" on tema viies soome kirjaniku tekstil põhinev teatrilavastus. "Soomlased ise ei saa sageli aru, mis näiteks Kaurismäe filmides nii head on, see stiil käib neile isegi närvidele. See, mis sealt mulle vastu kumab, on mingi saladus või omapära, ja mulle on see põnev," selgitas Vihmar oma valikut.

Antti Ihalaise rollis astub Vanemuise uuslavastuses publiku ette tuntud soome näitleja Asko Sahlman, keda eesti vaatajad teavad Von Krahli teatri lavastusest "Taksojuhid". Teisi rolle mängivad Merle Jääger, Indrek Taalmaa, Liis Bender, Ao Peep, Külliki Saldre, Katrin Pärn, Kersti Heinloo, Aivar Tommingas, Margus Jaanovits, Liina Tennosaar, Riho Kütsar, Janek Joost, Raivo Adlas, Meelis Hansing ja Tanel Jonas.
Kunstnikutöö tegi Pille Jänes, muusikalise kujunduse Toomas Lunge ja valguskujunduse Alvar Fuchs.

Maiju Lassila (1868-1918) looming kuulub soome satiiri-, huumori- ning komöödiakirjanduse klassikasse. "Tuletikke laenamas" on ta kuulsaim teos, millest on tehtud mitu väga menukat mängufilmi, Soome teatrites on lugu lavastatud lugematu arv kordi ja iga uuslavastuse korral on saalid taas täis ning publik nõuab aina lisa.

Eesti teatris on Maiju Lassila teoseid mängitud varem kahel korral: 1971. aastal Pärnu teatris Endla "Tuletikke laenamas" ja 1978. aastal samuti Endlas "Tarka neitsit".


Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]
www.vanemuine.ee