Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuises esietendub operett “Krahvinna Mariza”

23.03.2004 11:11

Vanemuise suures majas esietendub neljapäeval, 25. märtsil geniaalse operetimeistri Imre Kalmani "Krahvinna Mariza", milles kaasakiskuvad tšaardašid vahelduvad hingematvalt kaunite armastusviisidega.
"Krahvinna Mariza" vahetab Vanemuise repertuaaris välja kaks ja pool aastat suure menuga mängitud Kalmani opereti "Bajadeer", mis hiljuti jõudis oma 50. mängukorrani.

Sakslasest lavastaja Thomas Wiedenhoferi sõnul pakub see operett meelelahutust ja palju situatsioonikoomikat.

Ungari krahvinna Mariza, kaunis ja rikas lesk, tuleb oma maavaldusi üle vaatama. Seal ta kohtub vaesunud aadlikust mõisavalitseja Tasziloga. Süttib armastus esimesest silmapilgust. Parun Koloman Zsupani, krahvinna kihlatu saabumine toob sündmuste käiku uue pöörde. Tunnete virrvarr, segaduste ja vääritimõistmiste tohuvapohu lõppeb rõõmsa pulmapeoga.

"Kogu loo läbivaks teemaks võib pidada õnne ja õnnetuse kiiret vaheldumist elus," selgitas Wiedenhofer. 1924. aastal Kalmanil valminud "Krahvinna Mariza" süžee on mõjutatud 1920. aastate poliitilistest sündmustest ja moest, tol ajal kunstis valitsenud art deco stiilist on oma töös lähtunud ka lavastuse kunstnik Silver Vahtre.

Nimiosa - krahvinna Marizat - kehastavad Vanemuise lavastuses Pille Lill või Alla Popova. "Kuigi Mariza laulupartii tundub olevat kerge ja õhuline, on see häälele tõeline väljakutse," ütles Wiedenhofer. "Keerulisus tuleneb sellest, et laulda tuleb väga kõrgelt ja samas ka väga madalalt, mitmed solistid on seda rolli mängides kaotanud oma hääle."

Krahv Taszilot mängib selles operetis Mati Kõrts või Jan Oja, parun Koloman Zsupanit Rando Piho või Urmas Põldma. Teistes rollides astuvad lavale Merle Jalakas, Kristina Vähi, Jaan Willem Sibul, Tõnu Kattai, Karmen Puis, Valetina Kremen, Taisto Noor, Märt Jakobson jt. Väikese, kuid olulise rolli teeb lavastuses Eesti vanim tegevnäitleja Herta Elviste.

Laulja ja lavastaja Thomas Wiedenhofer on töötanud Hamburgi, Berliini, Müncheni, Nancy', Genfi ja mitmetes teistes teatrites. Ooperi- ja operetiturneed on teda lisaks Saksamaale viinud Itaaliasse, Taani, Hollandisse jm. Praegu töötab Wiedenhofer Eesti Muusikaakadeemias külalisprofessorina ja ooperistuudio juhatajana. Vanemuises on ta varem lavastanud Donizetti "Armujoogi".


Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028