Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuises esietendub “Lendas üle käopesa”

26.02.2004 10:42

Eeloleval kevadel lavastajana kõrgemat lavakunstikooli lõpetav Mart Koldits oli siis just lasteaeda lõpetamas, kui toonases Noorsooteatris mängiti legendaarset lavastust "Lendas üle käopesa". Nüüd, kaks kümnendit hiljem, sai noormees hakkama sellise julgustükiga, et toob laupäeval, 28. veebruaril Vanemuise väikeses majas lavale oma "Käopesa".

Mässumeelset kaaki Randle P. McMurphyt, keda selles aastatetaguses lavastuses kehastas Tõnu Kark ja kuulsas filmiversioonis Jack Nicholson, mängib Vanemuise väikese maja lavale üles seatud psühhiaatriahaiglas Hannes Kaljujärv.
Kui Noorsooteatri lavastuse puhul pani rahva vaimustusest püsti seisma varjatud võitlus totalitaarse riigikorra vastu, siis nüüd, muutunud oludes kergitas lavastaja esile ühiskonna kui "Suure Masina" teema.
"Masinlik keskkond suhtub inimesesse kui masinasse," selgitas Koldits. "Inimesed hakkavad suhtuma teineteisesse kui masinatesse - sa kas oled efektiivne ja produktiivne või oled haige ja rikkis."
Inimestest saavad väikesed mutrikesed suures masinavärgis ning see masinavärk üritab igati kaasa aidata, et inimesed tunneksidki ennast nende tühipaljaste mutrikestena. "Toimub vaimne tasalülitamine. Siit ka tugevuse ja nõrkuse teema. Praeguses Eesti ühiskonnas ei sallita nõrku. Ja inimest, kes ei taha olla edukas, peetakse alaväärseks. Aga kas edukus on alati tugevuse näitaja?"

Lisaks Hannes Kaljujärvele teevad lavastuses kaasa Vanemuise draamatrupi vägevad jõud: Riho Kütsar, Aivar Tommingas, Margus Jaanovits, Indrek Taalmaa, Raivo Adlas, Tambet Tuisk, Janek Joost, Ao Peep, Külliki Saldre, Jüri Lumiste, Kais Adlas, Andres Mähar, Lembit Eelmäe, Helena Merzin, Karin Tammaru ja Katrin Pärn.

Kunstnikutöö tegi Jaanus Laagriküll.
EMA Kõrgema Lavakunstikooli 21. lennu üliõpilase Mart Kolditsa varasemad lavastused on Mrožeki "Pidu" Nukuteatris ning Pelevini "Tšapajev ja Pustota" Tallinna Linnateatris. Dale Wassermani "Lendas üle käopesa" põhineb Ken Kesey 1962. aastal ilmunud samanimelisel romaanil.


Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]