Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuises esietendub ABBA-meeste muusikal “Chess”

02.06.2006 11:43

Vanemuise suures majas esietendub reedel, 2. juunil ABBA endiste meessolistide Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse ning briti sõnameistri Tim Rice'i muusikal "Chess".

"Chessi" lavastab rootsi lavastaja Georg Malvius. Lavastuse kunstnik on Malviuse kauaaegne koostööpartner Ellen Cairns Suurbritanniast, kellega ta on mitmel pool maailmas teinud kokku üle 20 lavastuse. Koreograaf on Jüri Nael, muusikaline juht ja dirigent on Tarmo Leinatamm ning valguskunstnik Palle Palmé Rootsist.

Kaastegevad on Vanemuise teatri sümfooniaorkester, solistid, ooperikoor, balletitrupp ja rockbänd. "Laval ja lava taga tähendab "Chess" tööd rohkem kui 300 inimesele, " rääkis Nõgene. ""Chess" ühendab kõik tõelise muusikali juurde kuuluvad jõud: muusika, tantsu ja näitekunsti. "Chess" on muusikal selle sõna kõige suurejoonelisemas tähenduses."

"Chess" kõneleb sellest, kuidas maletajatest saavad etturid poliitiliste mängude areenil. Toimub male maailmameistrivõistluste tiitlimatš, kus vastamisi on venelane Anatoli Sergejevski ja ameeriklane Frederick Trumper.

Mõlemal poolel on kaasas ka saatjaskond: venelasel Nõukogude saatkonna töötajad, ameeriklasel Ungarist ära hüpanud sõbranna Florence Vassy. Võimatu iseloomuga ameeriklase meelehärmiks sõbrunevad vene maletaja ja Florence, ameeriklane kaotab enesevalitsemise ja kogu matši.

"Chessi" kirjutamise ajal aktuaalse "külma sõja" teema on lavastaja Malvius kõrvale jätnud ning keskendunud armastusele ja armukadedusele. "On see mäng rahvaste vahel? On see mäng inimeste vahel? Armastuse mäng?" küsis Malvius. "Benny Anderssoni, Björn Ulvaeuse ja Tim Rice’i "Chess" on seda kõike, kuid eeskätt on see armastuse mäng."
"Kolm inimest, kes pärinevad kolmest erinevast rahvusest, mängivad armastuse ja vihkamise mängu, mängu armukadedusest ja ka võitlusest iseenda üksinduse vastu."
""Chess" on tants armastuse ümber, samas ka tants televisiooni ja kaamerate ees. See show räägib küll armastusest, aga lavaväliselt on mängijad kõik inimesed koos kõigi oma probleemide ja hellusevajadusega."
"Male on mäng, mida me kõik omavahel mängime. Meile meeldib võita, aga meil on vaja ka aeg-ajalt kaotada, et mõista oma inimlikkust ja oma vajadusi," selgitas Malvius. "See muusikal koos suurepärase ABBA muusikaga pakub hiilgavat meelelahutust, aga ka tugevat ja liigutavat draamat. Kuna ka poliitika mängib taustal oma rolli, teeb see mängijad veelgi huvitavamaks ja inimlikumaks."
"Chessi" esietendus toimus 1986. aastal Londonis Prince Edward Theatre's, kus seda mängiti 1209 korda. Selle muusikali tuntumad hittmeloodiad on "I know him so well", "One Night in Bangkok" jpt.

Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]
www.vanemuine.ee