Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuise uueks peadirigendiks saab Mihkel Kütson

13.11.2007 15:50

Vanemuise teatri peadirigendina asub 1. augustist 2008 ametisse Mihkel Kütson, kes praegu töötab Saksamaal Schleswig-Holsteini Landestheateri peadirigendina.

Mihkel Kütson oli Vanemuise muusikajuht ja peadirigent ka aastatel 1999-2004, pärast mida siirdus ta tööle Saksamaale Hannoveri Riigiooperisse. Läinud aastal pälvis Kütson Saksamaal väga kõrgelt hinnatud konkursil Deutsche Dirigentenpreis esikoha.

Vanemuise teatrijuhi Paavo Nõgene sõnul ei kujunenud läbirääkimised keeruliseks, sest Kütsonile on Vanemuise tulevik ja hea käekäik olulised. "Mihkel Kütson on kahtlemata praeguse aja üks andekamaid noori eesti dirigente, mistõttu on mul väga hea meel, et ta võttis vastu pakkumise tulla tagasi Vanemuisesse."
"Pean tunnistama, see pole esimene kord, kui mind siia tagasi kutsutakse," ütles Mihkel Kütson. "Loomulikult olen huvitatud, et "minu teatril" hästi läheks. Mulle, kui endisele muusikajuhile on oluline, et Vanemuise orkestri areng ei peatuks. Selleks vajab orkester stabiilsust, mida lühiajalised eksperimendid peadirigendi tasemel just ei soosi. Olukord, kui kolme aasta jooksul vaheldub kolm korda peadirigent, pole normaalne."
Kütsoni sõnul mängis tema nõustumisel rolli ka see, et koostöö Vanemuise orkestriga on olnud mõlemale poolele inspireeriv ja rahuldust pakkuv. Viimati kogeti seda mõni nädal tagasi "Tosca" külalisetendustel Helsingis. "Seepärast otsustasin vaatamata oma tihedale töögraafikule leida aega ja jätkata tööd Vanemuises."

Mihkel Kütson hindab Vanemuise kui muusikateatri hetkeseisu heaks. "Kõik eeldused tugevaks arenguks on olemas. Vanemuine peab olema mitmekülgne, intrigeeriv, pigem traditsioone loov, kui ainult hoidev muusikateater. Tartu publikul peab olema võimalus näha-kuulda kõrgetasemelisi soliste ja sisukaid muusikalavastusi."
Tema sõnul peab Vanemuise orkestril olema võimalus töötada erinevate dirigentide käe all, et tagada arengu mitmekülgsus. "Muusikuna ootan koostööst teineteisemõistmist ja rõõmu nendest hetkedest, kui nootidest paberil sünnib muusika," lisas Kütson.
"Mihkel Kütsoni ja minu nägemused Vanemuise teatri muusikapoole arengust langevad kokku ning see annab kõik eeldused heaks koostööks," ütles Nõgene. "Vanemuise teatri loominguline juhtkond - Mare Tommingas, Sven Karja, Mihkel Kütson - on minu arvates ühtsem ja tugevam kui kunagi varem. Teatri järgnevad hooajad tõotavad tulla hoogsad ja põnevad."

Mihkel Kütson asub Vanemuise peadirigendina tööle 1. augustil 2008, tema töölepingu pikkuseks on kaks aastat, võimalusega pikendada seda veel aasta võrra. Dirigent Lauri Sirbi ametinimetus on nüüdsest Vanemuise teatri esimene dirigent. Mõlemad dirigendid on ka Vanemuise loomenõukogu liikmed.

Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]
www.vanemuine.ee