Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuise uueks muusikajuhiks ja peadirigendiks saab Risto Joost

28.02.2020 19:00

Vanemuise teatri juht Kristiina Alliksaar ja dirigent Risto Joost sõlmisid kokkuleppe, mille alusel saab Joostist hooajast 2020/2021 teatri muusikajuht ja peadirigent. Uue muusikajuhi ametiaeg algab 1. augustil 2020.

Risto Joost: "Mul on äärmiselt hea meel alustada uuest hooajast tööd Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendina. Vanemuise teater on eestikeelse muusikateatri sünnipaik ja tänapäevani selle traditsiooni aktiivne kandja ja propageerija. On väga oluline, et väärika ajaloo ja traditsioonidega muusikateatri tuleviku tegevus pälviks lisaks kodumaale tähelepanu ka väljaspool Eestit, seda eriti seoses saabuva Euroopa kultuuripealinna vastutuse kandmisega Tartus.

Vanemuise teater on läbi aegade tõestanud oma võimekust läbi eriilmeliste muusikalavastuste. Mitmekesisus ja uudsus on olulised märksõnad. Ooper on oluline! Ootan väga oma esimest kohtumist Vanemuise kollektiiviga."

"Elu teatri ümber on pidevas muutumises ja nii peab ka juba 150 aastase traditsiooniga teater end vastavalt kohandama ja arendama. Paul Mägi juhtimisel on Vanemuise muusikateater jõudnud uuele tasemele, see on olnud suur südamega tehtud töö, mille eest oleme tänulikud. Loodud on tugev alus edasi liikumiseks ja võimaluste leidmiseks, et tuua žanri juurde uut publikut, tagada Vanemuise muusikateatri omanäolisus ja eristumine ning pakkuda nii tegijatele kui publikule kvaliteetseid lavastusi. Olen veendunud, et Risto Joosti käe all suudab teater teha veel uue arenguhüppe," sõnas Vanemuise teatri juht Kristiina Alliksaar.

2012. aasta V Jorma Panula nimelise dirigentide konkursi ning 2015. aastal Nikolai Malko nime kandval Kopenhaageni rahvusvahelise konkursi laureaat Risto Joost on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui kontserdilavadel. Risto Joosti repertuaar ulatub barokist kaasaegsete heliloojate teosteni.

Aastast 2009 on Risto Joost Eesti Rahvusooperi koosseisuline dirigent. Aastatel 2013-2019 oli Risto Joost Tallinna Kammerorkestri peadirigent ja aastatel 2016-2019 Tallinna Filharmoonia kunstiline juht.

Risto Joost on juhatanud mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud orkestreid, nagu Deutsches Sinfonie-Orchester Berlin, MDRi Sümfooniaorkester Leipzigis, SWRi Sümfooniorkester Stuttgartis, Praha Raadio Sümfooniaorkester, Janačeki Filharmooniaorkester (Ostrava), Strasbourg’i Filharmoonikud, Madalmaade Filharmooniaokester, Madalmaade Kammerorkester, Odense Sümfooniaorkester, Bergeni Filharmooniaorkester, Trondheimi Sümfooniaorkester, Oslo Ooperi Orkester, Helsingborgi Sümfooniaorkester, Norrlands Opera orkester, Helsingi Linnaorkester, Tampere Filharmooniaorkester, Maria Teatri Orkester (Peterburi), Fenice Filharmoonikud (Veneetsia), Sevilla Kuninglik Sümfooniaorkester, Macau Orkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester, barokkorkester Concerto Copenhagen, Belgia Barokkorkester B'Rock jt.

Samuti on Joost seisnud dirigendina mitmete kõrgelt hinnatud kooride ees, nagu MDR Raadio Koor (kunstiline juht 2015-2019), RIASi Kammerkoor (Berliin), Berliini Raadio Koor, SWRi Vokaalansambel, Rootsi Raadio Koor, Madalmaade Kammerkoor (peadirigent 2011-2015), Rootsi Raadio koor, Ars Nova Copenhagen, segakoor Latvija jt.

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid aasta muusikuks 2018 dirigent Risto Joosti kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eesti muusikas. 2007. ja 2016. aastal pälvis Joost Eesti Muusikanõukogu helikunsti sihtkapitali aastapreemia ning 2011. aastal Eesti Vabariigi noore kultuuritegelase preemia.

Peadirigendi ja muusikajuhi Paul Mägi tähtajaline leping Vanemuise teatriga lõppeb 31.07.2020. Paul Mägi on pea 10 aastat panustanud tugevalt Vanemuise muusikaosakonda ja tal on suured teened kõige muu kõrval ka kodumaiste originaalteoste tellimisel ja väljatoomisel Vanemuises.

Lisainfo:
Kertu Tombak
Vanemuise kommunikatsioonijuht
+372 534 573 59
www.vanemuine.ee