Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuise teatris toimub Wagneri päev

29.03.2022 14:35

Richard Wagner on 19. sajandi üks mõjukamaid heliloojaid ning kunsti ja ühiskonna mõtestajaid. 31. märts 2022 on Vanemuises teemapäevana pühendatud just temale, sest aprilli alguses jõuab publiku ette esimene Wagneri teos Vanemuise ajaloos, ooper "Tristan ja Isolde". Wagneri päeval kõlavad Wagnerit käsitlevad ettekanded ja toimub arutelu ooperi lavastusmeeskonnaga. 

Wagneri päeval saab kuulata kahte heliloojale pühendatud ja heliloojat meenutavat ettekannet. Muusikateadlane ja -kriitik, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Kristel Pappel on pühendunud 19. sajandi muusikakultuuri, ooperiloo ja muusikateatri teoreetiliste küsimuste uurija. Ta annab ettekandes "Wagner omas ajas ja sajand hiljem" ülevaate Wagneri ajaloolisest taustast. Pappeli ettekande esimene pool on pühendatud Wagneri kujunemisele, vaadetele ja tollasele teatripraktikale. Lühidalt peatutakse ka muusikadraamal "Tristan ja Isolde" (1859). Ettekande lõpuosas käsitleb ta Wagneri esitamist Eestis 19. ja 20. sajandil, silmas pidades ka rahvusvahelist tausta. 

Eesti Richard Wagneri Ühingu esimees, pianist, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Tallinna Muusikakeskkooli õppejõud Martti Raide räägib Wagneri ooperite lavastuskeelest ooperisõbra vaatepunktist. Raide ettekanne teeb sissevaateid Wagneri ooperilavastustesse ning visandab tunnusjooned, mis on viimastel aastakümnetel avaldunud. Vaatluse all on nii Eestis tehtu kui juhtivatel maailmalavadel toimunu (MET, Bayreuth, Govent Garden). "Üks ettekande vaatepunkte on lavastaja suhe teosesse. Lõppude lõpuks on lavastaja tööks vastata küsimusele "Miks?". Miks toimub laval just see, siin, praegu, nende inimestega ja sellele publikule? Ning põhiline: miks see peaks meile korda minema?" küsib Raide. 

Päeva lõpetab paneeldiskussioon uuslavastuse "Tristan ja Isolde" teemadel, kus osalevad lavastaja Liis Kolle, Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost ning kunstnik Lilja Blumenfeld.  

Päeva modereerib Joonas Hellerma. 

Wagneri päev toimub Vanemuise suure maja fuajees 31. märtsil 2022 algusega kell 14.

Täpsem teave Vanemuise kodulehelt.