Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuise teatrimajades on üleval kolm näitust

20.09.2010 17:00

Vanemuise suures majas näeb Priit Pajose õlimaale ning väikese maja alumises fuajees Vanemuise Seltsi ja Vanemuise Seltsi segakoori juubelinäitust. Väikese maja ovaalsaalis on Helend Peebu 100-ndale sünniaastapäevale pühendatud väljapanek tema tehtud saržidest, millel on kujutatud erinevaid teatriinimesi.

24. juunil 1865  J. V. Jannseni asutatud laulu- ja mänguselts Vanemuine on Eesti vanim selts. Selle tegevus ei piirdunud ainult koorilaulu viljelemisega vaid selts korraldas Tartus ka I Eesti üldlaulupeo (1869). 19. sajandil oli seltsi tegevusvaldkonnaks ka harivate loengute pidamine. Kuni I maailmasõja alguseni (1914) jagati rahvale teadmisi rahvaülikooli vormis. Kolmandaks tegevusvaldkonnaks kujunes aga Lydia Koidula algatatud teatritegevus. Selts, mis oli rajanud Eesti teatri, hoolitses tema arengu eest 1870–1940 – see on 70 aastat. 1940. aastal teater riigistati ja selts suleti. Õnneks jäi tegutsema segakoor, kes kandis edasi järjepidevust kuni seltsi tegevuse taastamiseni 1994. Kõik see kajastub näitusel  "Vanemuise Selts ja seltsi segakoor – 145" Vanemuise väikese maja fuajees.

Vanemuise suures majas näeb näitekirjaniku, lavastaja ja kunstniku Priit Pajose õlimaale. Näitusel esitleb ta nelja varasemat suuremat tööd ja oma viimast väikeseformaadilist õlimaaliseeriat. „Olen nõus, et minu maalid on teatraalsed. Kujutan lavapilte-hetki suurest fantaasiaetendusest. Tihtipeale kannavad minu tegelased veidraid kostüüme ja maske. Mulle tundub, et tegemist rohkem improvisatsioonilise teatriga- häppeningiga, kus sündmused arenevad tihti minust sõltumata ja detaile lisandub ka töö lõpufaasis,“ rääkis Priit Pajos.

Priit Pajose maale ja Vanemuise Seltsi näitust saab vaadata 16. novembrini, Helend Peebu sarživäljapanek jääb avatuks 31. detsembrini.

Lisainfo:
Ave-Marleen Rei
Vanemuise teatri pressiesindaja
Tel: 7440161, 53585343
[email protected]
www.vanemuine.ee