Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuise suur maja – 50!

07.12.2017 14:01

9. detsembril 1967 avas publikule uksed Vanemuise suur maja.

Poole sajandi taguse, täpsemalt 1967. aasta 9. detsembri Tartu ajalehe „Edasi” esikülje uudis kuulutas: täna õhtul on uue „Vanemuise” avaetendus. „Uus” Vanemuine tähendab siinkohal teatri suure maja avamist, mida tartlased olid oodanud õige pikalt. 1959. aasta 19. mail üle Tartu kärgatanud kõmakas pühkis maa pealt sõjaeelse Vanemuise varemed - uuele hoonele pandi nurgakivi 1960. aastal, ent arhitektide August Volbergi, Peeter Tarvase ja Uno Tölpuse projekteeritud teatrimaja avanes külastajatele alles seitse aastat hiljem.

Avalavastuseks oli ajastu vaimule vastav Eugen Tambergi ooper „Raudne kodu”. Avamishetkel oli tegemist Baltikumi moodsaima teatrimajaga, millel olid elektromagnetiliselt juhitav pöördlava, hüdrauliliselt tõstetav orkestripõrand, kallutatavad lavaplatvormid ja muud sensatsioonilised uudsused.

Samast lehest leiame ka teatri juhi Kaarel Irdi kommentaari: „Nende rohkearvuliste mehhanismide kohta, mis selles majas juba töötavad, veel tööle seatakse ja tööle pannakse, olgu öeldud, et meie vaatame nende peale siiski kõigepealt kui abivahenditele, mis tehnilisel personalil töövaeva kergendavad. Muidugi võime nende abil teha ka niisuguseid motomehhaniseeritud etendusi, mida praegusel momendil üheski teises teatris pole võimalik teha peale Kremli Kongresside Palee.” 702-kohalisele teatrisaalile lisaks avati sama maja teises tiivas 1970. aastal ka 842 istekohaga kontserdisaal.

On asjade loomulik käik, et viiekümne aasta jooksul hakkas lavamehhaanika vaikselt kuluma ja krigisema, sestap sai 2017. aasta sügisel juubelit tähistav Vanemuise suur maja kingituseks täielikult uuenenud lavatehnika, muutudes taas kord – vähemalt mõneks ajaks – Baltikumi moodsaima varustusega teatrihooneks, mis peaks tegema võimalikuks ka Irdi poolt välja käidud „motomehhaniseeritud etendused”. Mõistagi on aja jooksul uuenenud maja sisekujundus ning puhvetis pakutav ning vahetunud on ka näitlejate pildigalerii. Ent Evald Aava õhuline meloodia – Juta ja Ülo dueti algustaktid ooperist „Vikerlased“ - on publikukutsungina endiselt alles. 
  
 
Lisainfo:
Kertu Tombak
Vanemuise kommunikatsioonijuht
+372 534 573 59
www.vanemuine.ee