Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuise sümfooniaorkestri lõppkontsert toimub Klassikaraadio otseülekandena

19.05.2021 09:37

Vanemuise sümfooniaorkestri ja Eesti Kontserdi 151. hooaja lõppkontserti saab nautida sel neljapäeval, 20. mail 2021 kell 19 Klassikaraadio otseülekande vahendusel. 
 
Vanemuise sümfooniaorkestri lõppkontserti kavas on Heino Elleri Pidulik avamäng D-duur ning Pjotr Tšaikovski Sümfoonia nr 6 h-moll op. 74 "Pateetiline". Kontserti dirigeerib Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost.
 
Heino Eller (1887–1970) komponeeris "Piduliku avamängu" märtsipommitamises kannatada saanud Estonia kontserdisaali taasavamiseks 1946. aasta juulikuus. Teose tõi esiettekandele Eesti Raadio Sümfooniaorkester Roman Matsovi dirigeerimisel ning see ongi seni jäänud teose ainukeseks kohtumiseks publikuga. Käsikirjalised noodid olid säilinud, kuid tänu Vanemuise kontserdile võeti ette nende digiteerimine ning noodid pääsesid hukust. Teose digiteeris Vanemuise noodikogu spetsialist Jaan Kiiv.
 
Pjotr Tšaikovski (1840–1893) sümfoonilise muusika tipuks on tema Kuues sümfoonia (1893). See teos, mis jäi helilooja luigelauluks, on kokkuvõte kõigist tema otsingutest sümfoonilises muusikas. Tšaikovski ise kirjeldas oma loomingut kirjades perega nii: "See on sedavõrd isiklik, et kui ma oma mõtetes reiside ajal komponeerisin, valasin sageli pisaraid. Koju jõudes töötasin sellise innukuse ja kiirusega, et lõpetasin esimese osa vähem kui nelja päevaga ja ka ülejäänud osad olid mu peas selged piirjooned võtnud." Helilooja surm seadis tema 6. sümfoonia uude valgusesse, saades nüüd justkui reekviemi tähenduse.
 
"Olgugi et publiku kohalolu on peaaegu käega katsutav, peame kahjuks oma hooaja Vanemuise sümfooniaorkestriga lõpetama publikuta. Sellegipoolest on rõõm, et kontserdist on võimalik osa saada Klassikaraadio vahendusel," kommenteerib Risto Joost. "Märgiline on, et Elleri "Pidulikku avamängu" on peale 75-aastast pausi võimalik taas kuulda sümboolselt kontserdisaalide avamise kontekstis."
 
Teoste lavaettekanne toimub aasta pärast – 152. hooaja lõppkontserdil tulevad Elleri ja Tšaikovski looming ning lisaks ka Arvo Pärdi "Tabula rasa" esitamisele loodetavasti juba publiku ees.
 
Vanemuise teater tänab Klassikaraadiot!