Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõpetab Mahleri 2. sümfoonia

10.05.2022 16:44

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdil 13. mail 2022 Tartus, 14. mail 2022 Tallinnas ja 15. mail 2022 Jõhvis kõlavad Mahler ja Wagner – esitatakse suurejoonelist kava, mis jäi sügisel koroonapandeemia tõttu publikuni toomata.

Solistidena on laval Annely Peebo, kellele antakse 12. mail 2022 üle ooperilaulja kõrgeim tunnustus Austrias ja Saksamaal, Kammersängeri tiitel, ning Katrin Targo. Dirigent on Vanemuise muusikajuht Risto Joost.

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdil astuvad üles maailmalavadel oodatud solistid – metsosopran Annely Peebo Viini Rahvusooperist ja sopran Katrin Targo –, kelle meisterlikkusest lähtuvalt on valitud kontserdi avamäng, Richard Wagneri avamäng ooperile "Nürnbergi meisterlauljad". "See on üks fantastilisemaid kontserdi avamänge muusikaajaloos," rõhutab Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent Risto Joost.

"Rückerti laulud" põhineb poeedi ja filoloogi Friedrich Rückerti luuleloomingul. Gustav Mahleri "Rückerti laulud" hõlmab viit laulu, milles kajastub helilooja maailmavalu ning mis leiab muusikas lahenduse kirkas ebamaisuses. Mahleri "Rückerti laulud" ei kõla sel kontserdil aga oma traditsioonilises võtmes, vaid Joosti dirigeerimisel kantakse ette selle esmakordselt kõlav versioon.

Kontserdi suurima elamuse pakub kindlasti Mahleri 2. sümfoonia, mis on sümfoonilises repertuaaris üks maailma hinnatumaid. Kogu elu paelusid Mahlerit eksistentsiaalsed küsimused elust, surmast ja teispoolsusest. Need teemad tõusevad reljeefselt esile tema 2. sümfoonias c-moll – ligi poolteist tundi kestvas monumentaalses oopuses, mille esitamisse on kaasatud suur orkestrikoosseis koos lisajõududega väljaspool lava, samuti koor ja solistid.

"Mahleri 2. sümfoonia on midagi sellist, mida iga inimene peab kas publiku või interpreedina vähemalt kord elus kuulma ja endast läbi elama. See on grandioosne teos suure koori ja oreliga, kus kriitilisel hetkel toob Mahler mängu metsosoprani," kirjeldas Joost.

Üheskoos Vanemuise sümfooniaorkestri ja solistidega on laval Vanemuise ooperikoor, Tartu Ülikooli kammerkoor ja kammerkoor Voces Tallinn.

Tartu ja Jõhvi kontserdid on Vanemuise teatri ja Eesti Kontserdi koostööprojekt.