Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuise näitlejad teevad Molière’i 400. sünniaastapäeva auks eksperimentaalse žesti

10.01.2022 15:08

Prantsuse näitekirjaniku Molière'i komöödia "Naiste kool" on Vanemuise teatri publikut naerutanud juba paar aastat. 15. jaanuari 2022 etenduse järgselt teevad näitlejad Moliére'i 400. sünniaastapäeva auks talle sümboolse kummarduse, tuues esmakordselt Eestis publiku ette lühinäidendi ""Naiste kooli" kriitika". 

""Naiste kooli" kriitika" on lühinäidend, mille Molière kirjutas pärast tormilist ja äärmustesse kalduvat vastukaja oma uuele näidendile ja lavastusele "Naiste kool".  

"Arvamused sellest lavastusest läksid väga lahku – paljude meelest oli näidend uus, vaimukas, terav ja geniaalne, ent palju jagus ka kadetsejaid või lihtsalt teisitiarvajaid, kes leidsid selle näidendi moraalitu ning kehva olevat. Kuna Päikesekuninga ajastu armastas kunsti, oli teater seltskondades tuline teema. Sellele kõigele otsustas Molière vastata vormis, mida ta kõige paremini valdas – näidendiga. Nii sündis ""Naiste kooli" kriitika", kus "Naiste kooli" pooldajad ja vastased vaidlevad selle sündsuse ja headuse üle," rääkis "Naiste kooli" lavastaja Priit Strandberg. 

Strandberg usub, et nii suuri autoreid, kes on mõjutanud mitte ainult maailmakirjandust, vaid ka üleilmset teatrikultuuri, on hea tunda. "Ma ei tea, et keegi oleks kirjutanud pärast oma teosele ilmunud kriitikat veel tagasisidest lähtuvalt uue näidendi." Soov ""Naiste kooli" kriitika" lavastusega siduda oli trupil juba "Naiste kooli" lavastusprotsessi käigus. "On ju kurioosum, et selline lühinäidend üldse eksisteerib. Kuna Moliere'i 400. sünniaastapäeva tähistav aastanumber ei olnud enam kaugel, sündiski idee, et kui "Naiste koolile" publikuarmastust jagub, tähistame näidendi autori ümmargust sünniaastapäeva, tuues "Naiste kooli" publiku ette ka ""Naiste kooli" kriitika", rääkis Strandberg.

 Nii on 15. jaanuari 2022 "Naiste kooli" etenduse publikul võimalus saada etenduse järgselt osa sündmusest, mis kujuneb ilmselt tavapärase repertuaariteatriga harjunule küllaltki eksperimentaalseks.

"See saab olema üks väga vaimukas ""Naiste kooli" kriitika" lavastatud lugemine, kus osalevad lisaks trupile ka mitmed teised vanemuislased," ütles Strandberg, uskudes, et publik lahkub pärast seda sündmust Sadamateatrist veelgi parema tujuga. 

Vanemuise teater palub publikul arvestada, et ""Naiste kooli" kriitika" lisab teatriõhtule umbes pool tundi.