Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuise draamatrupist ilmus fotoraamat

22.04.2020 11:01

dRAAMAT on Vanemuise 150. sünnipäevale pühendatud fotoprojekt, mis jälgib draamatrupi tegemisi juubelihooajal. Fotod on valminud fotograaf Maris Saviku, Vanemuise draamajuhi Tiit Palu ja Vanemuise draamatrupi ühistööna.

dRAAMATul ei ole narratiivi. Need on pildiread, mis juhtusid ettekavatsematult, painutamata. Siit ei leia reklaamiks või arhiveerimiseks mõeldud klassikalisi lavastusfotosid. Piltidele on püütud mõtlevad inimesed – proovides ja proovide vahel, etendusteks valmistumas, lavastusi taastamas ja uusi loomas. Mittelavastuslikult, sättimata, "nii nagu on".

Tiit Palu: "Selles raamatus on pilte kõigist Vanemuise draamatrupi liikmetest: näitlejad, lavastajad, dramaturgid. Tulevad uued lavastused, vahetuvad inimesed, muutuvad ootused teatrile. Oleme harjunud saalis istudes nägema näitlejaid laval, Maris Saviku fotod on nagu kõrvalpilgud, mis avavad teisi maailmu."

"Need on hetked, mis olid just siin ja just sellised ning enam need ei kordu. Just kaduvus ning see, millise tunde möödunu meisse alles jätab, kannab mind. Aja kaja, mida polegi päriselt võimalik dokumenteerida, ainult mäletada,“ sõnab raamatu autor Maris Savik. „Siin on nalja. Eneseirooniat. Väsimust. Rõõmu. Segadust. Piltides kulgevaid vestlusi. Filosoofiat. Küllap on siin lõpuks ka rolle ja maske. Ja ehkki dRAAMATus on ka mõned kokkulepitud portreesessioonid näitlejatele armsates või mingil muul põhjusel just sel hetkel olulistes kohtades, ei räägi selle raamatu leheküljed mingit kokkulepitud lugu. Ma vaatan otsa inimesele. Päriselt otsa, teadmata, mis järgmiseks juhtub või millega see lõpeb. Eesriiet ei ole," kirjeldab Savik.

Maris Savik on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli Pallas fotograafia erialal, on töötanud Vanemuise teatris valgusmeistrina ning teinud fotokujundusi lavastustele.

"dRAAMAT" on saadaval Vanemuise e-poes ning Rahva Raamatu e-poes.