Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuine üllitas fotokalendri “Lydiast Anuni”

09.12.2005 16:06

Vanemuise teater andis läheneva Eesti Teatri Aasta puhul välja lauakalendri "Lydiast Anuni", mis pakub vaatamiseks teatriajaloolisi fotosid 25 väljapaistvast naisest läbi Vanemuise ajaloo.

Paralleelselt eesti- ja ingliskeelse lauakalendri esikaanelt vaatab vastu eesti rahvusliku teatri ja näitekirjanduse rajaja Lydia Koidula, kalendri viimasel leheküljel on aga praeguse Vanemuise hinnatud dirigendi Anu Tali foto.

Teatriajaloolise telje kahe otspunkti vahele mahuvad fotod sellistest Vanemuise teatriga seotud väärikatest naistest nagu Amalie Konsa, Anna Altleis, Liina Reiman, Elli Põder-Roht, Ida Urbel, Velda Otsus, Elo Tamul, Epp Kaidu, Lehte Mark, Silvia Vestmann, Maimu Krinal, Herta Elviste, Raine Loo, Kais Adlas, Rufina Noor, Ellen Kaarma, Lia Laats, Merle Jääger, Liina Olmaru, Jelena Poznjak, Kersti Heinloo, Meeri Säre ja Mare Tommingas.

Kalendri koostaja, Vanemuise teatri draamatoimetaja Sven Karja sõnul oli algne plaan anda põgus ülevaade kogu Vanemuise 136-aastasest ajaloost. "Kohe tekkis tõrge - kuidas suruda see kõik kokku 25 fotole? Mida ütleb üks tantsija, üks laulja, üks teatrihoone? Näis mõttekas valida mingi ühendav niit, mis jookseks läbi Vanemuise ajaloo, aga samas moodustaks sidusa terviku. Vanemuise ilmet on läbi aegade kujundanud mitmed väekad naised, juba näitejuhtide ja dramaturgide rea algusest leiame naise, Lydia Koidula. Mõistagi on valik subjektiivne ja mõistagi jäi mitmeid kindlalt Vanemuise ajalikku kuuluvaid naisi välja, aga mis teha, tegemist on kalendriga ja lisalehti sinna kleepida pole võimalik." 

Kalendri kujundas Signe Kaljurand. Lisaks Sven Karjale osalesid kalendri koostamisel teatri raamatukoguhoidja Kuno Otsus ja kirjandusala juhataja Anu Tonts. "Loomulikult soovime, et sellisest kalendrist kujuneks traditsioon," kinnitas Karja. "Vanemuise ajalugu on nii põhjatu varasalv, et selle pinnalt saab koostada lõpmatuseni samalaadseid avastusterohkeid kalendreid -  Vanemuise teatrihooned, dirigendid, ballettmeistrid, logod erinevatel aegadel jne."

2006. aasta kalendrit "Lydiast Anuni" saab osta alates esmaspäevast Vanemuise kassadest hinnaga 50 krooni.

2006. aastal täitub 100 aastat Vanemuise ja seega kogu kutselise eesti teatri sünnist, mistõttu tähistatakse mitmesuguste ettevõtmistega Eesti Teatri Aastat.

Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]
www.vanemuine.ee