Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuine tähistab August Wiera sünniaastapäeva

31.03.2003 12:54

Vanemuine tähistab täna, 31. märtsil algusega kell 19 teatri väikeses majas piduliku õhtuga oma kunagise näitejuhi
August Wiera (1853-1919) 150. sünniaastapäeva.
Õhtu juhatab sisse teatriajaloolase dotsent Ants Järve teemakohane sõnavõtt, millele järgneb Wiera-ajastu stiilis ette kantav "Udumäe kuninga" etendus.
Wiera teater oli oma olemuselt pühendunud asjaarmastajate ühendus ja nii astuvad ka juubeliõhtul üles teatriharrastajad, Palamuse Amatöörteatri trupp. Lavastuse teksti on koostanud ja näitejuhina tegutsenud vanemuislane Raivo Adlas.

August Wiera sündis 28. märtsil 1853 Tartumaal Jaama mõisas. 1869. aastal asus ta õppima Tartus tisleriametit ja 1874. aastal sai ka tisleriselli ametitunnistuse.
Alates 1869. aastast oli Wiera tegev Vanemuise Seltsis, algul laulukoori liikmena. 1878. aastal valiti ta seltsi näitemängu, laulukoori ja orkestri juhiks, seega jäi tema hoolde kogu Vanemuise kunstilise tegevuse juhtimine.
1878-1903 Tartus Jaama tänava seltsihoones tegutsenud nn Wiera teater kujunes poolkutseliseks teatriks koos oma püsitrupiga, ühtlasi pandi alus regulaarsele etendustegevusele.
Vanemuise mängukavas olid algupärandid (Jakobson, Kunder), mitmed maailmaklassika autorite (Shakespeare, Moliere, Voltaire) esmatutvustused Eestis, aga ka vähenõudlikud ja sentimentaalitsevad lustmängud ning nn ilunäitlused. Wiera tegevus Vanemuises lõppes seltsimaja põlemisega 1903. aastal. Siiski jätkas ta etenduste andmist oma näiteseltskonnaga teiste Tartu seltside ruumes. Wiera suri Tartus 1919. aastal.

Pidulikul õhtul avatakse Vanemuise väikeses majas ka August Wiera elu-ja loometeed kajastav näitus, mille koostaja on Iivi Lepik ja kujundaja Esti Kittus.

Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja

Lisainfo:
Raivo Adlas
056 508 909