Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vanemuine annab balletitrupi juubeli puhul välja raamatu ja DVD

27.02.2009 18:09

Vanemuise balletitrupp tähistab 4. märtsil oma 70. sünnipäeva, mille puhul annab teater välja Vanemuise tantsuteatri ajalugu käsitleva raamatu ja DVD.

Raamat "Vanemuise ballett 70" annab rohke fotomaterjali ja tabavate vahetekstide abil hea ülevaate 70 aasta jooksul Vanemuises tehtud tantsuteatrist. Samuti on raamatu kaante vahel nimistu kõigist tantsu- ja balletilavastustest, mis nende aastate kestel on Vanemuises lavale jõudnud.

Rohkem kui 180-leheküljelise ajalooraamatu koostajaiks on Vanemuise balletijuht Mare Tommingas ja balletitoimetaja Kai Kangur, teose toimetas teatri kirjandusala juhataja Anu Tonts ning kujundas Aide Eendra. Raamatus kasutatud fotod pärinevad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumist ning Vanemuise teatri arhiivist, samuti paljude tuntud balletisuurkujude erakogudest.

DVD-le "Vanemuise ballett 70" on talletatud filmikatkendid 44 balleti- ja tantsulavastusest, mis nende aastate kestel on Vanemuises lavale jõudnud. Vanim filmikatkend pärineb 1950. aastal esietendunud balletilavastusest "Kalevipoeg", koreograaf-lavastajaks Ida Urbel. Värskeim lavastus on aga 2008. aastast, kui esietendus praegugi Vanemuise repertuaaris olev balletilavastus "Uinuv kaunitar", koreograaf-lavastajaks Pär Isberg Rootsist.

DVD on salvestatud Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) stuudios ERR-i ja Vanemuise teatri arhiivimaterjalide põhjal, režissöör on Ruti Murusalu.

Teatrijuht Paavo Nõgene sõnul on Vanemuine viimastel aastatel andnud välja mitmeid olulisi teatriajalooteemalisi raamatuid, samuti CD- ja DVD-plaate. "Teatri üks olulisi ülesandeid on ka ajaloo tarvis oma tegemiste jäädvustamine ja talletamine," rääkis Nõgene. "Usun, et see mahukas raamat ja samuti innovatsiooniaasta puhuks nii sobiv digitaalne ajalooraamat on väärikad sammud selle ülesande täitmisel."

"Vanemuise eesti- ja ingliskeelse balletiraamatu koos DVD-ga saavad teiste hulgas kingituseks ka kõik Euroopa suuremad ooperi- ja balletiteatrid," kinnitas Nõgene.

4. märtsil 1939 astus Vanemuise teatri tantsurühm publiku ette esimese balletilavastusega, Ida Urbeli lavastatud "Karnevalisüidiga" Pjotr Tšaikovski muusikale. Seda päeva loetakse ühtlasi Vanemuise tantsuteatri alguseks. Läbi ajaloo on Vanemuisel olnud kolm peaballettmeistrit ja balletijuhti: aastail 1957–1974 Ida Urbel, 1974–1997 Ülo Vilimaa ja alates aastast 1997 Mare Tommingas.

Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
tambet@vanemuine.ee
www.vanemuine.ee