Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Valminud on raamat näitleja Jaanus Orgulasest

17.09.2004 13:04

Reedel, 17. septembril kell 16 esitletakse Eesti Draamateatri parketisaalis Jüri Aarma koostatud raamatut Jaanus Orgulasest pealkirjaga "Jäägu see". Teos on välja antud kirjastus "Ilo" poolt.

Autor Jüri Aarma on pidanud oluliseks koguda raamatusse Eesti Draamateatri ühe auväärsema näitleja mälestusi, kuna peab Orgulast väga oluliseks "teatrinähtuseks" ning tema meenutusi omalaadseks kultuuriloo lühikursuseks. Aarma jaoks on viis väga olulist põhjust miks Orgulasest kirjutada.
Esiteks, täitub näitlejal tänavu 60 aastat lavategevusest. Teiseks, on ta ainus näitleja, kes on mänginud ühte rolli (Toots) 1500 korda. Kolmandaks, on ta esimese eestlasena jõudnud Elbruse tippu. Neljandaks, on ta arvestatav botaanik - teada-tuntud on tema hobi tulbikasvatus ehk teisisõnu sibullillede kollektsioneerimine. Viiendaks, on ta üle elanud neli riigikorda ja elab hetkel viiendat.

Koostaja sõnul on Orgulase kultusroll Oskar Lutsu loodud kuulus vigurvänt Toots. Selle tegelaskuju on ta mänginud enda omaks nii filmides kui teatrilavastustes ja estraadikavades: 1954. aasta Lutsu ja H. Luige "Kevade"; 1960. aasta Lutsu ja Särevi "Suvi"; 1961 aasta "Tootsi pulm"; estraadikavad: "Terekest kah!" (1965) ning "Oh, sa issand!" (1967) jne.

1927ndal aastal Vaivaras sündinud Jaanus Orgulas lõpetas aastal 1953 GITIS-e eesti stuudio ja tuli koos 24 näitlejast kursusekaaslasega tööle Eesti Draamateatrisse. Tuntumad neist: Ita Ever, Tõnis Kask, Grigori Kromanov, Ervin Abel, Kaljo Kiisk. Orgulas on töötanud Eesti Draamateatris aastatel 1953-66 ja uuesti alates aastast 1972 kuni tänaseni. Ta on mänginud oma elus ligikaudu sada rolli. Hetkel kehastab ta koduteatris Hendrik Toompere JR-i lavastuses "Kokkade öö" Leonardo da Vinci't ning valmistub tulema lavale uue rolliga 14. novembril esietenduvas Ivo Eensalu lastetükis "Lumekuninganna".


Kristiina Garancis
ED avalike suhete juht
Tel 6831 410
Fax 6831 401
GSM 56 676 369
[email protected]