Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Vaba Lava avatud

15.09.2014 12:50

Hea meel on, et see keskus valmis sai. Ma ei tea, kuidas see kõik käima läheb, siin on palju riske, aga usun, et eesti teatripilti toob see vaikselt muutusi. Vaba Lava on järgmine samm teatrimaastiku avardumisel, vabamaks ja liikuvamaks muutumisel. Palju ideid, mis jääks teostamata, saavad nüüd teoks ning paljud ideed saavad hoopis teise lennu. Kui muidu on mikroteatritel päris väsitav suurte teatritega turul koos rüseleda, siis üks ühine kehand tõmbab hästi tähelepanu. Aga tähelepanu ongi ju peamine. Avamisega proovime luua silda maja eelmise eluga, kui siin töötasid tõsised õlised ja värvised mehed rauaga. Avamispäevadel publiku ette jõudva „Mikiveri tagiga” loodame avardada dokumentaalteatri piire.”
Ivar Põllu, Vaba Lava kuraatoriprogrammi kuuluva „Mikiveri tagi” (esietendus 21. septembril) lavastaja, Tartu Uus Teater, SA Vaba Lava nõukogu liige. 

Kuigi Vaba Lava tegevuse keskmes on etenduskunstid – kaasaegne sõna-, tantsu- ja muusikateater – ja kuraatoriprogramm, pakub Vaba Lava soovijatele võimalusi korraldada ka kunstinäitusi, kinoseansse, festivale, konverentse ja palju muud. Vaba Lava katuse all on endale uue kodu leidnud ka Eesti Teatri Agentuur ning Sõltumatu Tantsu Ühendus. 19. septembril avatakse sama katuse all Eesti esimene tänavatoidurestoran Foody Allen.

Avanädalavahetuse KAVA

Reedel, 19. septembril
17.00 Vaba Lava avamine. Lavastaja Ivar Põllu. 
Kutsetega
Alustame algusest18.30 Annie Baker “Alustame algusest”, lavastaja Adrian Giurgea, MTÜ R.A.A.A.M. Pulitzeri preemia võitnud noore näitekirjaniku Annie Bakeri näidend kohtumistest täiskasvanute draamaringis. Viis inimest, kes püüavad lahti harutada oma elu umbsõlmi, leiavad erinevaid mänge mängides üksteises uued pidepunktid, uued algused ja lõpud. 
Autor Annie Baker, lavastaja Adrian Giurgea, kunstnik Reet Aus, helilooja Ardo Ran Varres, produtsent MTÜ R.A.A.A.M (raaam.ee). Laval Elina Reinold, Külli Reinumägi, Maarja Mitt, Egon Nuter, Margus Prangel, Madis Metsamart. 
21.00 Tänavatoidurestorani Foody Allen avamine 
Kutsetega

Ballet-School22.00 VABA LAVA AVAPIDU: Ballet School (DE), Vul Vulpes, Algorütmid, Hevonen, Mihkel Tomberg, Aivar Tõnso
Tallinn Music Weeki kureeritava pealava peaesinejaks on Berliinist pärit Ballet School, kes on varem Eestis esinenud Tallinn Music Week 2014 festivali raames. Teiseks pealava artistiks on omanäoline muusik ja produtsent Eestis, Vul Vulpes ehk Mari-Liis Rebane. Väikses saalis toimuvat elektroonilise muusika programmi kureerib aga Hea Uus Heli festival, kus astuvad üles Algorütmid, Hevonen, Mihkel Tomberg ja Aivar Tõnso. Proovilaval saab aga kuulda nüüdisklassikat.
Piletid müügil Piletilevis. 

Laupäeval, 20. septembril
12.00 Avatud mediateegis Dmitri Krõmov. Ekraanil intervjuud ja lavastus „Ser Vantes. Donki Hot.“ (Сэр Вантес. Донкий хот)
Koostöös Eesti Teatri Agentuuri ja Moskva Vaba Lavaga (Открытая сцена)
Vaba Lava proovisaalis.
Tasuta
Õhtud külas Dikanka lähistel17.30Õhtud külas Dikanka lähistel: tühistatud
Lavastajad Aleksei Razmahhov ja Filipp Vinogradov, E. Kamenkovitchi ja D. Krõmovi kursuse üliõpilased (Moskva GITIS), produtsent Moskva Vaba Lava. Tõlgi rollis Kristo Viiding.
Etendusele järgneb vestlus Dmitri Krõmovi ja tudengitega, vestlust juhib Laur Kaunissaare.
Vaba Lava saalis. Piletid müügil Piletilevis
21.00 Jazzkaar/at/Vaba Lava: Ingrid Lukas ja Patrick Zosso, Tuomo
Vaba Lava saalis. Piletid müügil Piletilevis.

Pühapäeval, 21. septembril
12.00 Avatud mediateegis Mikk Mikiver. Intervjuud ja lavastused
Koostöös ERRi ja Eesti Teatri Agentuuriga
Vaba Lava proovisaalis.
Tasuta
14.30 Peeter Sauteri “Harjutused (eluks ja surmaks)” esimene lugemine.
Lavakunstikooli XI lennu esituses. Järgneb vestlus, vestlust juhib Madis Kolk.
Vaba Lava proovisaalis.
Tasuta
Mikiveri tagi19.00Mikiveri tagi” esietendus
Lavastus teatrist, teatrikoolist, meistritest ja kadunud epohhidest. Kohtumine Voldemar Panso lemmikõpilase Mikk Mikiveriga läbi valguse, hääle, mõtte ja vaikuse. Lavastaja Ivar Põllu, kunstnik Kristiina Põllu (Tartu Uus Teater, uusteater.ee). Laval Peeter Sauter ja Ülo Vihma.
Vaba Lava saalis.
Esietendus, piletid müügil Piletilevis.

Vaba Lava idee tekkis viis aastat tagasi vajadusest pakkuda projektiteatritele, väiketeatritele, vabatruppidele, vabakutselistele lavastajatele, näitlejatele ja teatrikunstnikele paremaid loometingimusi. 
2010. aastal asutasid MTÜ Rhizome, MTÜ Genialistide Klubi, MTÜ Polygon Teater, SA Eesti Teatri Festival, MTÜ Loominguline Ühendus Oma Lava, MTÜ Kell Kümme, SA Eesti rahvapärandi ja kirjavara esitamise selts Loomine, MTÜ Teine Tants ning MTÜ R.A.A.A.M sihtasutuse Vaba Lava. Nelja aasta möödudes, 2014. aasta augustis valmis Vaba Lava hoone, mille ehitust finantseeris omanik Telliskivi Maja. Vaba Lava tegevuskulusid toetab riik ja teatri loomingulist poolt Kultuurkapital. Vaba Lava suurtoetaja on AS Starman.
Vaba Lava näol on tegu Eesti sõnateatri uudse mudeliga – hooaja põhiprogrammi koostavad kaks kuraatorit, üks neist rahvusvaheline ja teine Eestist. Kuraatoriprogrammi saavad kandideerida projektiteatrid või vabatrupid üle maailma. 2014/2015 hooaja kuraatoriteks on rahvusvaheline teatriekspert, teatrikriitik, dramaturg ja filmistsenarist Oleg Loevski ja eesti teatriteadlane ja -kriitik, ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja Madis Kolk. Algava hooaja kuraatoriprogrammis esietendub 12 uuslavastust, kaks neist juba avanädalavahetusel 19.–21. septembril. 

vaba lavawww.vabalava.ee