Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Uued näitused Rakvere Teatris: Jaanus Tepomees “Juhus. 35mm” ja Kamille Saaber “Aitäh, et olemas oled”

27.01.2021 11:14

Esmaspäeval, 1. veebruaril 2021 kell 17.17 avatakse Rakvere Teatrikinos Vanemuise teatri draamanäitleja Jaanus Tepomehe esimene fotonäitus "Juhus. 35mm".

Jaanus Tepomees sai neli aastat tagasi vanaemalt vanaisa töökorras vana Smena fotokaamera. Esimese filmi kõik pildid õnnestusid ja sel hetkel toimus kirglik armumine analoogfotograafiasse. Juhusest on saanud järjepidevus ning see jätkub ja on aja jooksul vaid süvenenud ning loonud läbi uute kaamerate, kaadrite, katsetamiste kaudu sügavamaid ja mitmetahulisemaid kihte  Tepomehe loomingule läbi fotokunsti.

Aastate jooksul on kogunenud palju materjali ja on aeg näidata killuke nendest laiemale avalikkusele. Kõik näitusel olevad fotod on tehtud vanade analoogkaameratega ja 35mm filmilintidele. Esimeseks näituseks on valitud inimesed nende igapäevaelu hetkedes.  Valdavalt portreefotod - kultuuritegelasi väljaspool töösituatsiooni, samas ka ka fotograafi lähedasi ja reisidel kohtutud võõrastest. Analoogkaameraga kaasnevad võimalused luhtumiseks, mis võivad luua hoopis uued kunstilised võtted ja võimalused. Fotodelt kiirgab vastu analoogkaamera kaudu tabatavat atmosfäärilist ilu. 

Hetk, mis on pildistaja ja pildistatava vahel. Hetk, mis jääb filmilindile ja kandub seeläbi läbi tekkinud atmosfääri ja olukorra vaatajani. Lood silmapilgust, vaatest, mõttest, ilust.

Näitleja inimeste pildistamisest: "Minu jaoks on analoogfotograafia juhuslikkus nii ehe ja elus. Inimesed nendel fotodel on sedavõrd kõnekad ja emotsioon selgesti loetav. Inimeste silmist kiirgab palju. Ma armastan inimesi enda ümber ja püüan seda ka fotole saada." 

Septembris avati näitus Draama festivali raames Vanemuise teatri väikeses majas. Jaanus Tepomees peab oluliseks, et Tartust liigub näitus edasi just Rakverre. "Olen pärit Lääne-Virumaal asuvast Alekvere külast. Õppisin Muuga Põhikoolis ja Rakvere Reaalgümnaasiumis. Mul on väga hea meel ja suur rõõm, et minu fotonäitus rändab minu kodukanti, mis on mind kujundanud ja inspireerinud," sõnas Tepomees. 

Näitus jääb Teatrikinos avatuks kevadeni.

Teisipäeval, 2. veebruaril 2021 kell 17.17 avatakse Rakvere Teatris Kamille Saabre maalinäitus "Aitäh, et olemas oled", mis koosneb maalidest ja nende juurde käivatest tekstidest.

Kamille Saabre on õppinud Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti erialal, mille lõpetas Bakalaureuse kraadiga aastal 1995. Aastal 1994 õppis vahetusüliõpilasena Rhode Island School of Designis USAs. Kamille on elanud ja töötanud vabakutselise kunstnikuna nii NYC-s kui Zürichis.

"Janu erinevate värvide järgi on ajanud mind rännakutele enda sees ja väljas. Eneseotsingud New Yorgis, pere loomine Zürichis ja kannakinnitamine Tallinnas. Mu värvipaletile lisab hoogu poolakast vanaisa, egiptlasest isa, eestlasest ema ja šveitslasest mees. Neist rännakutest on saanud värvid, mis vägisi mu lõuendile kipuvad," räägib autor.

Saabret iseloomustavd minimalistlikult lihtsad, kuid jõulised motiivid igapäevaelust. Viimastel aastatel on ta keskendunud lillede ja viljade maalimisele. Need on lähivaated detailidele, võimendatuna monumentaalsete mõõtmeteni.

Kamille Saabre eesmärgiks ei ole kopeerida loodu ilu, vaid tiivustada vaatajat äratama argipäeva pettumustes uinunud iha süütu, puhta ja ideaalse järele. Kuigi maalidelt ei leia inimfiguure, räägivad need siiski inimesest ning sellest, mis nende südamel ja hingel.

Kamille Saabre on esinenud näitustel nii Eestis kui ka Itaalias, Soomes, Ameerikas ja Šveitsis. Aastal 2019 esindas ta Eestit rahvusvahelisel Pekingi biennaalil.

Avatavat maalinäitust tutvustavad autori read:
Aeg sündida. Aeg sirguda. Aeg punguda. Aeg end lahti voltida. Avaneda. Rõõmutseda. Aeg oma ilu näidata. Aeg mõista, et õite aeg on lühike. Aeg koltuda.
Aeg kogeda ja koguda. Küpseda. Valmida viljaks. Täis saada. Aeg mõista, et endasse kogutut on hea jagada. Aeg ära anda. Aeg kuivada.
Aeg luua seemet. Aeg korrastada. Aeg, ajale tagasi vaadata. Pakkida. Lehvitada. Aeg minna. Aeg uueks saamist oodata.
Aeg ajas olla, et kõike seda märgata.

Näitus jääb Rakvere Teatris avatuks kuni 2. aprillini.