Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Uppsar korraldab Saaremaal tantsu-revolutsiooni

28.06.2013 14:27

12.-14. juulini etendub Kuressaare Kuursaalis tantsukompanii Uppsar tantsulavastus „Meie hinges on revolutsioon!“. Loojate sõnul on plaanis luua tantsulavastus inimestest, armastusest, revolutsioonist – kõigest, mis hinges pakitseb. Inspiratsiooni saadi oma partneritelt Soomest, Tsuumi Tantsuteatrilt, kes on Uppsarile jaganud nii teoreetilisi kui ka praktilisi teadmisi.

Uppsar läheb uuslavastust Kuressaarde etendama põhjusel, et sealne publik võttis suure menuga vastu kaks heategevuskontserti, mis trupp eelmisel aastal Saaremaal andis. Kui eelmistel külaskäikudel esitati kõigile teada-tuntud tantse, siis sel korral neid vähemalt äratuntaval kujul näha ei saa.  Lavastusmeeskonna liikmete Eneli Rüütli ja Märt Agu sõnul on Uppsaril soov näidata inimestele, mis juhtub siis, kui lisada eesti folkloorile kaasaegset tantsukunsti, sõnu, rütme.

 „Meie hinges on revolutsioon!“ loomise algtõukeks on mõte, et improvisatsioon on alus nii kaasaegses kui ka pärimustantsus ning nende kahe vahelised piirid on õhukesemad kui seda tavaliselt märkame.  Sellest mõttest lähtudes uurivad tantsijad lähemalt  „Tuljakut“, eesti rahvatantsijate kuldvaramusse kuuluvat tantsu. Kokku astuvad lavale kakskümmend tantsijat, kelle tantsutaust ulatub samuti kaasaegsest kuni pärimustantsuni.

Uppsari juhatuse liikme ja Eesti Tantsuagentuuri juhataja Raido Bergsteini sõnul on Uppsar  Eestis üks omapärane nähtus. Ühelt poolt on tegemist klassikalise rahvatantsuansambliga, teisalt võetakse tantsumaailmas ette samme, mis nõuavad kirjeldamiseks uusi väljendeid. Tsuumiga koos loodud tantsulavastus murrab Bergsteini sõnul barjäärid pärimustantsu ja kaasaegse tantsu vahel. “Seega seab Uppsar oma Kuressaares lavale jõudva tantsulavastusega sammud etenduskunstide maailma ja loob hoopis uue žanri,” selgitas ta.

Lavastus on valminud koostöös Tsuumi Tantsuteatriga Soomest. Lavastusmeeskonda kuuluvad Eneli Rüütli, Märt Agu, Ivar Lett, Liis–Katrin Avandi, Endro Roosimäe, Diana Senkel ja Rainar Soosalu Eestist ning Samuli Norberg, Reetta–Kaisa Iles ja Salla Korja–Paloniemi Soomest. Helikujunduse loob Toomas Laur ja valguskujunduse Priidu Adlas (Tallinna Linnateater).

 

Lisainfo:
Raido Bergstein
+372 56 454 888
[email protected]