Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Ungari: fookuses Von Krahli Teater

03.10.2013 12:10

Von Krahli TeaterEesti Instituut Ungaris
15. oktoobril 2013 kell 18.30
Falk M. u. 22. fe. 2 Budapest Ungari

Eesti Instituudi Budapesti esinduse teatriõhtute sarjas tutvustatakse Eesti teatrimaastiku silmapaistvamaid tegelasi ning saavutusi, keskendudes igal aastal ühele teatritrupile. 2013. aastal näidatakse seitset Von Krahli Teatri lavastuse linastust, oktoobris "Eesti ballaade".
Suurteose aluseks on regilaulud mitmest Eesti nurgast: "Tütarde tapja" Rõugest, "Karske neiu" Kolga-Jaanist, "Eksinud neiu" Kadrinast, "Mehetapja" Pöidest, "Kuldnaine" Kuusalu kihelkonnast, "Naisetapja" ja "Kalmuneiu" Setomaalt. Loo on kokku pannud Lea Tormis, tekstid seadnud folklorist Ülo Tedre.

"Tänasele mõeldes ei huvitanud mind mitte niivõrd ballaadide ränk ja verine sündmustik, kui see inimlik hingeline seisund, emotsionaalne ja eetiline hinnang sündmustele, mis lauludes peitub. Neis on mingi ürgne moraali- ja eluväärtuste koodeks, mis kehtib siiani."
Veljo Tormis, helilooja

"Lavastus on üks omamoodi interpreteering Tormise tükist – selline verine, mullane, tuline ja vesine lugu, mis näitab meie pärimuse kaudu avalduvat loomust üpris harjumatu nurga alt. Püüame nende iidvanade lauludega lugupidavalt ümber käia ja loodame nende väele mitte alla jääda. Selleks oleme abi otsinud näiteks ka jaapani kultuurist – kaaskoreograaf ja tantsuõpetaja on väärika butoh-taustaga Aki Suzuki."
Peeter Jalakas, lavastaja ja koreograaf

"1980, kui Veljo teost Estonias dirigeerisin, olin 26-aastane. Nüüd olen sama vana kui Tormis toona. Soovin kõlama saada uue helipildi. See erineb 80. aasta omast palju. Nüüd kuulete pärimusmuusika taustaga lauljaid ja uue kõlapildiga orkestrit. Meil on võimalus viibida orkestri sees. Me ei taju muusikat eemalt. Kuulajad on haaratud ballaadide muusikalisse kulgemisse vahetumalt."
Tõnu Kaljuste, muusikajuht

Mängivad Von Krahli Teatrist: Liina Vahtrik, Mari Abel, Taavi Eelmaa, Erki Laur, Juhan Ulfsak; Külalised: Aki Suzuki, Tiina Mölder, Triin Lilleorg, Kärt Tõnisson, Helen Reitsnik, Kristel Elling, Janek Joost.
Laulavad: Celia Roose, Kadri Hunt, Meelika Hainsoo, Liina Vahtrik, Tuule Kann, Iiris Oja, Anne-Loore Sundja, Helme-Reet Pihel, Priit Pedajas, Toomas Tohert, Eve Härma, Kadri Ratt, Mart Johanson, Jaak Johanson, Ants Johanson, Kärt Johanson
Kontakt

Eesti Instituut Ungaris
budapest@estinst.ee
Falk Miksa u. 22. fe. 2., 1055 Budapest, Ungari
(+36) 1 386 2462, (+36) 3 0423 7143
http://www.esztorszag.hu/