Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Ülo Tontsu teatriraamat

14.08.2006 17:43

12. augustil, kui Eesti kutseline teater sai 100-aastaseks, esitleti Vanemuise teatrikohvikus "Shakespeare" Ülo Tontsu uhiuut raamatut "Kolmkümmend aastat teatriehitamist".

See teos annab ligi 350 leheküljel põhjaliku ülevaate Vanemuises tehtud sõnateatrist aastatel 1955-1986. 1955. aastal sai Kaarel Ird Vanemuise teatri juhiks ning see üle 30 aasta kestnud ajajärk Tartu teatri ajaloos lõppes suure teatrimehe elu näitelavalt lahkumisega 1986.

Eessõnas ütleb autor, et tegemist ei ole siiski Irdi-raamatuga. "Nende kaante vahel on kirjas jutustus ühest esiletõusvast etapist "Vanemuise" kui sõnateatri loos," kirjutab Tonts. Samas tõdeb ta, et nii või teisiti tõuseb Kaarel Ird selle raamatu peategelaseks.

"Need kolmekümmend aastat "Vanemuises" oli Irdi elutöö, tema "parim lavastus", nagu ta ise ütelnud on. Mitte lihtsalt teatri juhtimine ja tööshoidmine, vaid visioonide loomine ja nende elluviimine. Eesti teatriloos ei oskagi sellele pingutusele midagi võrreldavaks kõrvale panna."

Kirjandus- ja teatriloolane, kriitik ja õppejõud Ülo Tonts on olnud Vanemuise teatriga seotud ligi pool sajandit. 1959. aastal kirjutas ta oma esimese teatriarvustuse, 1970. aastal kutsuti ta Vanemuise kunstinõukogu liikmeks, kus Tonts on tegev tänaseni.

Raamat "Kolmkümmend aastat teatriehitamist" ilmub Vanemuise väljaandena, kirjutamist ja väljaandmist toetasid Eesti Kultuurkapitali Näitekunsti Sihtkapital ning Tartu Kultuurkapital. Teose toimetaja on Anu Tonts, kujundaja Meelis Friedenthal.

Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028
[email protected]
www.vanemuine.ee