Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Ugalas esietendub “Carmeni” esietendus

03.03.2007 13:22

Laupäeval, 3. märtsil astub Ugala suurele lavale suur helilooja Georges Bizet ning esietendub tema surematu ooper "Carmen". Tõsi, Bizet ilmub Priit Võigemasti isikus ja "Carmen" esietendub vaid ameerika näitekirjaniku Nagle Jacksoni komöödias "Opéra Comique", mis Marko Matvere lavastajakäe all vaatajate ette jõuab.

Komöödia tegevus lähtub ajaloolistest faktidest. Lugu hargneb Pariisi teatris Opéra Comique täpselt 132 aastat tagasi - 1875. aasta 3. märtsil. Sel õhtul jõudis esimest korda publiku ette Bizet’ ooper "Carmen" ning kukkus mürinaga läbi. Näidendi tegelaste hulgas on ka ajaloolisi isikuid - peale helilooja Georges Bizet ka Charles Gounod ja Ernest Guiraud, kelle omavahelistest suhetest autor värvika pildi annab.

Loo esiplaanil on aga puhas lustlik fantaasiamäng sellest, mis nüüdseks maailmaklassika hulka kuuluva ooperi esietenduse aegu teatrimaja koridorides ja loožides toimuda võis. Teadupärast ei olnud Opéra Comique eriti "peen" ooperimaja ning repertuaar, mida seal pakuti, oli lihtsamat ja lõbusamat laadi. Nii on ka selleks õhtuks kohale kogunenud kirev seltskond, kellele muusika on eelkõige taustaks omade asjade ajamisele. Siin sobitatakse abielusid, flirditakse, võrgutatakse, intrigeeritakse, sõlmitakse ja katkestatakse armusuhteid. Kokkuvõttes kujuneb sellest kõigest üks kirev ja pöörane suhetepundar.

"Opéra Comique" on Marko Matvere teine lavastus Ugalas. Möödunud talvel tõi ta siin lavale Karoly Szakonyi komöödia "Saateviga". Kelmika juhuse tahtel on Matvere järgmiseks lavastajatööks Bizet’ ooperi "Carmen" lavaletoomine Pärnu Rahvusvahelise Ooperimuusika Festivali PromFest raames eeloleval suvel...

"Opéra Comique’i" kunstnik on Jaak Vaus, mängivad Anne Valge, Arvo Raimo, Vilma Luik, Luule Komissarov, Maria Soomets, Priit Võigemast, Andres Tabun, Peeter Jürgens, Karol Kuntsel ja Arvi Mägi.

Esietenduse eel avatakse Ugala fuajees näitus Marko Matvere fotodest, millele on püütud hetked reisidest kaugetesse maadesse.

Helle Leppik,
Ugala kirjandustoimetaja