Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Ugala teater vaatab hinge põhja

01.03.2008 10:02

1. märtsil esietendub Ugala Teatri suurel laval Maksim Gorki draama "Põhjas", mille toob vaatajate ette Oleg Titov.

Lavastaja Oleg Titov sõnul on näidendi "Põhjas" ilmumisest möödunud küll 106 aastat, ent inimene on jäänud ikka inimeseks. "Minu jaoks pole selles loos olulised ühiskondlikud probleemid," ütleb ta. "Situatsiooni, milles on selle näidendi tegelased, võib erinevatel põhjustel sattuda igaüks meist. Mind huvitab see, mis toimub inimeste hingepõhjas."

Oleg Titovi arvates on mõnedki näidendis püstitatud probleemid tänases päevas võimendunud isegi teravamateks. "Elurütm on muutunud nii kiireks, et meil on järjest vähem võimalust jääda iseendaga üksi, küsida endalt olulisi küsimusi ning otsida vastuseid - astuda iseendaga dialoogi. Nii palju on pseudoprobleeme ja välised asju, mis tunduvad tähtsad ja sisemus unustatakse nende kõrval ära. Me armastame ennast järjest vähem, kuidas suudame siis armastada teisi?" kõneleb lavastaja.

Lavakujunduse on lavastusele "Põhjas" teinud Vadim Fomitšev. Mängivad Arvi Mägi, Indrek Sammul, Kata-Riina Luide, Triinu Meriste, Janek Vadi, Kadri Lepp, Aarne Soro, Meelis Rämmeld, Tanel Ingi, Peeter Jürgens, Andres Tabun, Kiiri Tamm, Tarvo Vridolin, Carita Vaikjärv, Arvo Raimo, Jaanus Kask ja Margus Vaher.

Ugala teatrile pole see esimene kord pöörduda tolle maailmadramaturgia klassikasse kuuluva näidendi poole. 25 aastat tagasi esietendus “Põhjas" siin Ugala toonase peanäitejuhi Jaan Toominga lavastuses ning 80 aastat möödub selle näidendi esmalavastusest Ugalas. Viljandis lavastati Gorki "Põhjas" esimest korda 105 aastat tagasi karskusseltsis "Vabadus" ning üheks lavastajaks oli Märt Mõrd, kellest 1920. aastal sai üks Ugala teatri asutajatest.

Järgmist esietendust on Ugalas oodata juba 8. märtsil, mil väikeses saalis jõuab vaatajate ette Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikooli üliõpilase Robert Annuse diplomilavastus "Kunst".

Helle Leppik,
Ugala kirjandustoimetaja