Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

“Tühirand” Vanemuises

05.09.2006 13:21

137. hooaega alustanud Vanemuine esietendab teisipäeval, 5. septembril Sadamateatris Mati Undi novellil "Tühirand" põhineva lavastuse, mille dramatiseerijaks ja lavastajaks Ingomar Vihmar.
Noor intellektuaal on avastanud abikaasa truudusetuse. Klassikaline armastuskolmnurk - mees, tema naine ja viimase armuke - teevad ühise väljasõidu salapärasele saarele, mere ja metsa rüppe. Peagi saab armastuskolmnurgast nelinurk.
Mati Undi 1972. aastal ilmunud novell "Tühirand" on eesti kirjanduse ja teatri klassiku esimese loominguperioodi üks kõige väljapaistvamaid saavutusi, kodumaise modernismi esindusteoseid.
Minategelase vihjelisele, nooruki eksistentsiaalsetest kahtlustest tulvil sisemonoloogile üles ehitatud novell, tema fataalne ja müstiline põhitoon on juba varemgi eesti teatri- ja filmitegijates huvi äratanud. 2006. aasta algus tõi kaasa teose filmiversiooni, teine pool lisab teatritõlgenduse, mille peaosades debüteerivad vanemuislastena lavakunstikooli viimase lennu lõpetajad Laura Peterson, Ragne Pekarev, Martin Kõiv ja Markus Luik. "Tühiranna" kunstnikutöö tegi Pille Jänes.
"Lugu räägib sellest, kuidas kaks inimest, suhteliselt noored, aga mitte enam "esimeses nooruses", igal juhul enda arvates juba küllalt elanud ja näinud, jõuavad oma abielus punkti, kus mõlemad on jooksnud täielikku ummikusse," selgitas lavastaja Ingomar Vihmar. "Vanamoodi nad enam ei taha, uutmoodi ei oska, ja nii näidataksegi meile kõige põnevamat kohta selle piiri peal, kus olukord peaks nagu mingis suunas lahenema."
"Undi enda žanrimääratlus on love story. Seda kirjutades oli tal põhjust olla irooniline ning selles ajas oli ka iroonia kindlasti seda teravam. See pole aga kõige olulisem, selliseid asju on juhtunud väga paljudega. Kogu see kuuekümnendate lõpu olustik on aga võluv, see on omal kombel kirjas, aimata ja tunda, aga ma ei tea, kas seda on võimalik ka edasi anda."

Vanemuise "Tühiranna" esietendus 5. septembril toimub teatrifestivali "OmaDRAAMA" raames ja on juba välja müüdud, edasised etendused leiad mängukavast või Vanemuise kodulehelt www.vanemuine.ee