Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

TÜ VKA tähistab 8. märtsil Kalju Komissarovi sünniaastapäeva

28.02.2019 13:53

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tähistab 8. märtsil 2019 Kalju Komissarovi sünniaastapäeva tiheda etenduskunste täis päevaga. Päeva tipphetk on Kalju Komissaroni nimeliste stipendiumite pidulik üleandmine Ugala teatris.

Stipendium on mõeldud erialaseks enesetäienduseks välismaal ning seda saavad taotleda teatrikunsti, tantsukunsti ja etenduskunstide visuaaltehnoloogia erialade üliõpilased alates teisest õppeaastast. Stipendium algatati 2018. aastal Garmen Tabori, Tartu Ülikooli ja Eesti Teatriliidu ettepanekul ning Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali toel. 

"On hea meel tõdeda, et stipendium aitab elus hoida Kalju Komissarovi mälestust just aktiivse enesetäiendamise vormis," sõnas teatrikunsti programmijuht Jaanika Juhanson. "Kalju jaoks oli äärmiselt oluline pidev uue otsimine, uurimine, avastamine. Ta hindas inimestes eesmärgipäraselt oma sihtide poole liikumist ja kirglikku püüdu ennast täiendada. Stipendium annab kahele meie osakonna üliõpilasele just selle võimaluse. Samuti on stipendium tunnustus ja tähelepanu kahele andekale ja sihikindlale etenduskunstide tulevikutegijale," lisas Juhanson.

Stipendiumite üleandmisega kaasneb kogu päeva täitev programm, kus lisaks stipendiumi kätteandmisele ja Kalju Komissarovi mälestamisele Viljandi Metsakalmistul etenduvad kolm lavastust, avatakse näitus ning toimub kontsert ning koosviibimine. "Tegu on lausa väikese festivali mõõtu ettevõtmisega, mis kutsub Viljandisse nii meie vilistlasi, endisi õppejõude ja töötajaid kui ka teisi uudistajaid," leiab Juhanson. "Loomulikult on see pidulik tähtsündmus kõigile meile - etenduskunstide osakonna üliõpilastele, õppejõududele, töötajatele."

Päeva alustab kell 12.00 TÜ Viljandi kultuuriakadeemia mustas saalis teatrikunsti 12.lennu diplomilavastus "Dekameron", mille on lavastanud Aare Toikka ja mis sündis koostöös VAT-teatriga. Sel suvel ülikooli lõpetav teatrikunsti 12.lend on viimane TÜ VKA lendudest, kelle põhiline erialaõppejõud oli Kalju Komissarov. Pärast etendust väljub akadeemia juurest buss Metsakalmistule. 

Päev jätkub tantsulavastusega – TÜ VKA Mustas Saalis esietendub kell 16.30 koreograaf Ruslan Stepanovi ja tantsukunsti 3.kursuse tudengite koostöös valminud "Soolo". Lavastuse helikujundaja on Artjom Astrov ning valguskujunduse loob valguskujundaja ja multimeedia erialade tudeng Aleksandr Mirson. 

Päeva kõrghetk – professor Kalju Komissarovi stipendiumite kätteandmine – toimub kell 18.00 Ugala Teatri fuajees. 

Tseremooniale järgneb etendus Ugala väikeses saalis - Nick Payne'i "Tähtede seis", mille on lavastanud Ringo Ramul, Komissarovi endine üliõpilane TÜ VKA teatrikunsti 11.lennust. Lavastuse ühes peaosas on Janek Vadi, Komissarovi endine tudeng 4. lennust.

Päeva lõpp-sündmused viivad tagasi endise Viljandi Kultuurikolledži ruumidesse, praegusesse Park hotelli. Aastatel 1960-1997 tegutsesid vastavatud hotellis Laidoneri platsil praeguse TÜ Viljandi kultuuriakadeemia eelkäijad Viljandi Kultuurikool ja Viljandi Kultuurikolledž. Kalju Komissarovi algatatud teatrikunsti visuaaltehnoloogia õppekaval alustasid selles majas õppetööd üliõpilased 1991. aastal. 

Park hotellis avatakse kell 21.00 näitus "Teatriinimene maalib". Näitusel on eksponeeritud Kalju nii TÜ VKA, kui ka EMTA Lavakunstikooli lõpetanud endiste üliõpilaste (Ivo Uukkivi, Raivo E. Tamme, Piret Kalda, Kristel Leesmendi, Klaudia Tiitsmaa jt) maalid. Kell 21.30 toimub hotelli restoranis Ormisson  Adeele Sepa ja Jaan Jaago kontsert "Lood ja laulud". Adeele Sepp on Kalju Komissarovi endine üliõpilane TÜ VKA teatrikunsti 9.lennust. 

Kalju Komissarovi stipendiumipäeva ajakava:

12.00 Teatrikunsti 12. lennu diplomilavastus "Dekameron" (koostöös VAT-teatriga)*
TÜ VKA must saal (Posti 1)
13.30 Metsakalmistu külastus 
buss Metsakalmistule väljub pärast etendust TÜ VKA juurest (Posti 1)
16.30 Ruslan Stepanovi ja TÜ VKA tantsukunsti 3. kursuse lavastuse "Soolo" esietendus*
TÜ VKA mustas saalis
18.00 Prof Kalju Komissarovi nimeliste stipendiumite pidulik üleandmine 
Ugala teatri fuajee
19.00 Ugala teatri etendus "Tähtede seis"*
Ugala teatri väike saal
21.00 Näituse "Teatriinimene maalib" avamine Park hotellis, endises Viljandi kultuurikolledžis
Park hotelli aatrium (Johann Laidoneri plats 8) 
21.30 Laulud ja lood: Adeele Sepp ja Jaan Jaago 
Park hotelli restoran Ormisson