Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

“Tsaari mõrsja” kontsertettekanne Estonias

08.02.2011 14:55

Neljapäeval, 10. veebruaril toimub Estonia kontserdisaalis Nikolai Rimski-Korsakovi neljavaatuselise ooperi "Tsaari mõrsja" kontsertettekanne. Kontsert kuulub EBU Euroraadio hooaega „Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011“ ja Klassikaraadio vahendusel jõuab see raadiokuulajateni Euroopas ning Ameerikas.

Ühe tuntuma orkestriteose „Šeherezade“ looja Rimski-Korsakov kirjutas viisteist ooperit. „Tsaari mõrsja“ on neist tähelepanuväärsemaid. Selles on nii itaalia romantilise ooperi kui shakespeare’liku draama hõngu. „Tsaari mõrsjat“ võib nimetada ajaloolis-olustikuliseks ooperiks. Siin pole vasturääkivusi ajaloolisele tõele ega fantastilisi elemente, mis tavaliselt on omased Rimski-Korsakovi ooperiloomingule. Ooperi muusika, eriti selle vokaalne külg, tõstab teose kõrgemale tavapärasest olustikudraamast ja annab talle tõelise traagilisuse, mis garanteerib teosele suure populaarsuse. Helilooja on ooperi loonud vokaalile keskenduvate itaalia numbriooperite eeskujul, kus oluline koht on peategelaste aariatel, ansamblitel ja koorinumbritel. Rimski-Korsakovi ooperid kuuluvad kõik vene ooperiteatrite repertuaarivaramusse, kuid „Tsaari mõrsja“ on üks väheseid, mis on võitnud endale koha ka Lääne ooperiteatrite lavadel. Viimasest „Tsaari mõrsja“ esietendusest Estonias on möödunud 52 aastat.

Tegemist on Ilja Tjumenevi libretoga Lev Mei samanimelisele näidendile. „Tsaari mõrsja“ tegevus hargneb Ivan Julma valitsemisajal. Tsaari ihukaitseväelane Grigori Grjaznoi on armunud kaupmees Sobakini kaunitarist tütresse Marfasse, too on aga Ivan Lõkovi mõrsja. Grjaznoi armuke Ljubaša mürgitab oma võistlejanna. Marfale on ka tsaar ise silma heitnud ja ta endale mõrsjaks valinud. Kui selgub, et Marfa on mürgitatud, teatab Grjaznoi, et süüdlane on Ivan Lõkov, kelle ta tsaari käsul tapab.

„Tsaari mõrsja“ jätkab Rahvusooperi traditsiooni tuua kontsertettekannetena publikuni maailma ooperiliteratuuri väärtteoseid. Varasematel hooaegadel on nendeks olnud ooperid bel canto varasalvest: Bellini „Puritaanid“, Rossini „Wilhelm Tell“, Donizetti „Poliuto“, Bizet’ „Pärlipüüdjad“ jpt.

Kontsertettekande muusikaline juht ja dirigent on Arvo Volmer.
Solistid: Marina Šagutš (Maria teater), Eltšin Azizov (Suur Teater), Mihhail Gubski (Moskva Novaja Opera), Angelina Švatška (Ukraina Rahvusooper), Roman Polisadov (Läti Rahvusooper), Mart Laur, Oliver Kuusik, Helen Lokuta, Juuli Lill, Ludmilla Kõrts, Pavlo Balakin, Ülle Tundla, Aleksander Arder jt. Rahvusooper Estonia orkester ja koor


Ülla Veerg
Rahvusooper Estonia
Avalike suhete ja turundusteenistuse juht
[email protected]

www.opera.ee
Estonia pst. 4, 10148 Tallinn, Estonia
Maja täis muusikat!