Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Topelt ei kärise – Endla teatris kaks esietendust korraga

24.11.2004 17:35

27. novembril kell 19 on Pärnu Endlas topeltjagu head teatrienergiat, sest mängitakse kahte uut lavastust - "Diileri valik" ja "Vee mälu" - korraga.
Näitemänge ühendab kuuluvus inglise kaasaegsesse kirjandusse, neid eristab mõttemaailmade avaldumine ühelt poolt meeste, teiselt poolt naiste suust.
Tänapäeva tuntud briti näitekirjaniku Patrick Marberi näidendi "Diileri valik" tegevus areneb restoranis, mille töötajad kord nädalas raha peale kaarte mängivad. Kaardimäng on asendustegevus, milles võimenduvad isa ja poja suhted, meestemaailma sotsiaalsed sidemed, iga mängija isiklikud lootused ja luhtumised. Mäng muutub omaette eesmärgiks, selle piirid eluga ähmaseks. Bluffimine suurtele panustele käib asja juurde. Kui ühes mängus ei vea, siis võib alustada kohe uut või minna hoopis teise mängu. Nõnda ka päris elumängus. Mängust sõltuvus aga jääb.

Endla teatri dramaturg Kiti Kaur arutleb: "Marberi "Diileri valik" keskendub mänguriteseltskonna toel tegelikult eskapismile. Näeme inimesi, kes on oma elumängudes rohkem või vähem äpardunud ja leiavad puuduva kire ning elujõu kaardilauast. See ei ole totaalne ja teadvustatud unustamispüüe, vaid lihtsalt möödaelamine ja sublimatsioon."
Näidendi dialoog on tihe. Enne, kui jagatakse kaardid, avanevad tegelaste saatused ja iseloomud. Näitemäng on ühteaegu nii draama kui komöödia.

Tõlkija ja lavastaja on Tiit Palu, kunstnik Silver Vahtre, muusikaline kujundaja Feliks Kütt ja valguskujundaja Kalle Kuningas.

Osades: Mihkel Smeljanski (külalisena), Enn Keerd, Lauri Kink, Ahti Puudersell, Tambet Seling ja Jüri Vlassov.

"Diileri valik" (originaalpealkiri "Dealer´s Choice") on Marberi esiknäidend, mis esmakordselt etendus 1995. aastal Royal National Theater´is Londonis ja sai aasta parima näidendi ja komöödia auhinnad. Hiljem on seda mängitud mitmel mandril.
Marberi loominguga on Tiit Palu tuttav juba aastast 2000, mil tõi Vanemuise teatris lavale näidendi "Ohtlik lähedus" (Closer).

Inglismaa dramaturgi Shelagh Stephensoni näidend "Vee mälu" on lugu kolmest õest, kes üle pika aja saavad omavahel kokku ema matusel. Taas lapsepõlve kodus olles elustuvad unustatud mälestused, millest nii mõnedki saavad uued tõlgendused või tõusevad uude valgusesse.

"Vee mälu" tegeleb identiteedi-problemaatikaga", räägib Endla dramaturg Kiti Kaur. "Autor on möönnud, et see on tema lemmikteema. Põhitegelasteks on siin kolm naist, kes elu pöördelisel momendil satuvad küsimuste ette oma olemusest seoses mineviku varjude, hetkeolukorra ja tulevikulootustega. Ülimalt huvitav on filosoofiline seos vee mälu tegeliku füüsikalise fenomeni ning Stephensoni näitemängu teemaderingi vahel."

Närvierk näidend on samaaegselt nii argine kui ebamaine, nii räme kui poeetiline, nii kurb kui naljakas. See on elu kõigis oma värvides. Näidendi lavastaja Madis Kalmet mõtiskleb näidendi valiku üle: "Ma armastasin kohutavalt oma ema ja ma armastasin kohutavalt oma isa. Kahjuks on nad nüüdseks mõlemad juba surnud, ära kaugele läinud. Enam ei ole võimalik öelda seda, milleks ei olnud mul mitte kunagi aega, aga palves: andke andeks, olite head."

"Vee mälu" (originaalpealkiri "The Memory of Water") on Stephensoni esimene teatritükk ning tuli publiku ette 1996. aastal Londonis Hampstead Theatre´is. Näidend võitis kohe West End´i Teatriühingu poolt välja antava Laurence Olivier´ auhinna kui parim komöödia.

Näitemängu tõlkija on Triin Sinissaar, lavastaja Madis Kalmet, kunstnik Kristiina Münd (külalisena), muusikaline kujundaja Feliks Kütt ja valguskujundaja Jaan Laur.

Osades on Piret Rauk, Lii Tedre, Piret Laurimaa, Ireen Kennik, Jaan Rekkor ja Ago Anderson.


Kadi Küttis
avalike suhete juht
Pärnu Teater Endla
44 20 646, 55 588 929
www.endla.ee