Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Toimus teatrite dramaturgide teine talvekool

01.03.2017 16:40

Eesti teatrite dramaturgide teine talvekool, mis toimus 27.-28. veebruarini 2017 Käsmus, ootas osalema erinevate teatrikollektiivide dramaturge, toimetajad ja kirjandusala juhatajad. Talvekoolist võttis osa kolmteist inimest teatritest Endla, Estonia, Ugala, Vanemuine ning Rakvere Teatrist, Tallinna Linnateatrist ja VAT Teatrist. Samuti loovkirjutamiskooli Drakadeemia ja Eesti Teatri Agentuuri esindajad.

Talvekooli seekordne väliskülaline oli dr Daiva Šabasevičienė – Leedu teatriteadlane ja -kriitik, kes alates 1994. aastast töötab Leedu Rahvuslikus Draamateatris kirjandusala osakonna juhatajana. Tema kaasabil on toimunud mitmed dramaturgiafestivalid ning ta on töötanud lektorina Vilniuse Kunstiakadeemias. Daiva Šabasevičienė tegi sissejuhatuse leedu kaasaegsesse teatrisse ja tutvustas leedu dramaturgia arengusuundi ning hetkeseisu. Samuti said osalejad ülevaate kahe riigi dramaturgide tööpõllust ning võimaluse neid omavahel võrrelda.

Ülevaate 2016. aastal ilmunud eesti uudiskirjandusest tegi Eesti Kirjanike Liidu esindajana Peeter Helme, kes kuulus 2015. aastal ka Eesti TetarI Agentuuri näidendivõistluse žüriisse. Eraldi teemagrupis süveneti lavastusdramaturgi tööprotsessi ja oma kogemustest tegid ettekande Siret Campbell, Piret Jaaks ja Anne-Ly Sova. Samuti saadi ülevaade Eesti teatrite lähiaja repertuaariplaanidest, tutvustati erinevate maade uuemat näitekirjandust ning arutleti teatriprotsessiga kaasnevate probleemküsimuste üle.

Eesti teatrite nn kirjandustubade töötajad ei kuulu hetkel ühegi erialaliidu alla. Dramaturgi positsioon aga muutub Eesti teatrisüsteemis järjest olulisemaks – dramaturgi elukutse sisu pole juba mõnda aega enam näidendite soovitamine ja kavalehtede koostamine, vaid ka erinevate ürituste korraldamine ning teatrite sise- ja väliskommunikatsioon. Sellest tõugatuna kogunetakse kodanikualgatuse korras kord aastas, et üheskoos analüüsida oma elukutsega kaasnevaid probleeme, laiendada silmaringi ning teha tulevikuplaane.

Eesti teatrite dramaturgide talvekooli korraldavad Eesti Teatri Agentuur ning Eesti teatrid ühiselt. Rahaliselt toetab kokkusaamist Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapial.