Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Theatrumis esietendub Mrožeki “Lesed”

19.04.2006 11:07

Kolmapäeval 19. aprillil esietendub Theatrumi saalis Sławomir Mrožeki "Lesed" (1992), mis on Vanalinna Hariduskolleegiumi Teatrikooli abiturientide lõputöö. Lavastaja Maria Peterson, kunstnik Laura Pählapuu.

Mrožekile iseloomulikult koosneb näidend vaimukatest dialoogidest, mis on täis absurdseid vastuolusid. Selle kahevaatuselise komöödia puhul pidas autor ise oluliseks ära märkida, et mängima peavad seda väga noored näitlejad. See on kindlasti ka üheks põhjuseks, miks näidend õpilastele meeldis ja valituks osutus.
VHK Teatrikooli tänavustele lõpetajatele on see juba teine lõputöö. Sügisest on olnud Theatrumi mängukavas lavakava A. P. Tšehhovi novellide ja vene romansside ainetel, mis hiljutisel üleriigilisel kooliteatrite festivalil pälvis mitmeid auhindu.

* * *

Sławomir Mrožek (1930) alustas ajakirjanduses, esmalt karikatuuride ja lühikeste artiklitega, mis olid täis sõnamängu ja groteskseid situatsioone. 50-60ndatel sai temast oluline figuur poola kirjanduses, mil ta alustas ka näidendite kirjutamist. Tema teoseid on tõlgitud rohkem kui kümnesse keelde.
Mrožeki näidendid näitavad kõige lihtsamaid olukordi ja inimlikke käitumisviise. Ta paljastab nende koomilisuse ja absurdsuse. Mrožek on eelkõige huvitatud inimesest tema ühiskondlikus ja kultuurilises "varustuses". Satiiri vormis on ta püüdnud määratleda põhimõtteid, millest lähtuvalt inimesed oma mikrokogukonnas või ühiskonnas toimivad. Mrožek loob absurdseid olukordi, vastandades stereotüüpe ja kindlapiirilisi (ja väga tihti vastandlikke) tegelaskujusid. Ta vaatleb teraselt vastuolusid, mis on omased inimesele, kes peab leidma oma koha iseäralikus maailmas, mis on üles ehitatud aprioorselt juurdunud tavadele. Eelkõige vaatleb näitekirjanik mingi käitumisviisi aluseks olevat moraali ja eetilisi põhimõtteid. Samal ajal otsib ta üles ja paljastab puudused või vead, mis peituvad valitsevates ühiskondlikes ja kultuurilistes normides. Mrožek on realist, kelle teostes konkreetsed seigad jõuavad välja absurdini.

Järgmised etendused: 20., 23., 24., 25., 26. aprillil kell 19.00 Theatrumi saalis (Vene 14).
Piletid (50.-/35.-)

Lisainfo:
Theatrum
6446 889 
Maria Peterson
56917509