Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Theatrumis esietendub “Iwona, burgundi printsess”

22.04.2005 11:35

Reedel, 22. aprillil kell 19.00 esietendub Theatrumi saalis (Vene 14) Witold Gombrowiczi "Iwona, burgundi printsess".

Tõlkija: Hendrik Lindepuu
Lavastaja: Marius Peterson
Kunstnik: Laura Pählapuu
Liikumine: Tiina Mölder
Valguskujundus: Airi Eras
Helikujundus: Marius Peterson (helikujunduses on tähtis osa Czeslaw Niemeni loomingul)

Osades:
VHK Teatrikooli abituriendid: Karl Annus, Maarja Ervald, Maria Kivirand, Kristopher Luigend, Hans Luik, Siiri Noshka, Katariina Ratasepp, Kristjan Sein, Johannes Vene, Sandra Üksküla
VHK Teatrikooli vilistlased: Kersti Lõokene, Vootele Vaher
VHK Teatrikooli XI klassi õpilased: Rainar Aasrand, Kristjan Üksküla Külalisena kaastegev: Kristi Pumbo

Esietenduv lavastus on VHK Teatrikooli õpilaste kolmeaastast teatristuudiumit kokkuvõttev diplomitöö.

Sel aastal on Theatrumil kavas välja tuua ka lavastuse teine versioon "segakoosseisuga", kus koos mõnede VHK Teatrikooli lõpetanud noorte näitlejatega mängivad Theatrumi näitlejad. Kuna koosseisud on erinevad, saavad ka lavastused olema suuresti erinevad, samas kindlasti ka sarnased; iseseisvad ja teineteist täiendavad.

Noortekoosseisu lavastust vaadata soovijad peavad kiirustama, sest seda mängitakse vaid sel kevadel, kümnel korral. Lavakujunduse tõttu on saalis kohtade arv väga piiratud, vaid 40.

"Iwona, burgundi printsessi" autori, Poola ühe olulisima ja omanäolisema kirjaniku ning mõtleja Witold Gombrowiczi poolt kirjutatud näidendite arv ei ole suur - kolm lõpetatud ja üks lõpetamata. Kõigil neil on aga väga kindel ja oluline koht poola (ja ka maailma) näitekirjanduses ja teatriajaloos. Enim lavastatud - nii Poolas kui väljaspool - on just "Iwona" ja "Laulatus". Viimast on isegi nimetatud "poola Hamletiks". Ja olgugi, et stilistiliselt väga erinevad võib tõepoolest tajuda Gombrowiczi ja Shakespeare'i loomingu lähedust. Gomborwicz on ka ise kirjutanud:

"Tunnistan uhkuseta aga häbenemata, et olen näitekirjanik, kes pole käinud teatris juba kakskümmend viis aastat, ja kes ei loe näidendeid - välja arvatud Shakespeare'i omi".

"Iwona…" väliselt lihtsa loo sissejuhatuse võtab autor ise kokku järgmiselt: "Prints Filip, troonipärija, kohtab jalutuskäigul külgetõmbeta eemaletõukavat… tüdrukut. Esimesest hetkest peale ei suuda prints teda taluda, tüdruk isegi ärritab teda; samas ei suuda ta aga taluda, et peab vihkama õnnetut Iwonat. Ja temas puhkeb mäss loodusseaduse vastu, mis käsib noormeestel armastada vaid seksapiilseid tüdrukuid. Ta esitab väljakutse oma loomusele ja kihlub Iwonaga.

Lavastuses osaleva lennu juhendajad on Lembit Peterson ja Marius Peterson. Kolme aasta jooksul on õppejõududena töötanud ka Tõnis Rätsep, Tiina Mölder, Meelika Hainsoo ja Indrek Sammul.

VHK Teatriooli diplomilavastus on aastatega kujunenud Theatrumi kevadises mängukavas juba traditsiooniliseks sündmuseks. Möödunud aastal oli selleks Lembit Petersoni lavastatud "Koolilõpuöö", eelnevatel aastatel on etendunud "Olevused", "Susi", "Kõik on noored" ja "Kolm suurt soovi". Paljud neis lavastustes osalenud noored on oma teatriõpinguid jätkanud EMA Kõrgemas lavakunstikoolis ja Tallinna Ülikoolis.

Järgmised etendused: 26., 28., 29. aprillil ja 4., 10., 12., 13., 14., 16. mail kell 19.00 Theatrumi saalis.

Piletid 70.-/50.-

Lisainfo:
www.theatrum.ee