Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teatrikülastusvõimaluse loomine nägemispuudega inimestele tõi Vanemuisele tunnustuse

20.10.2021 11:51

2020. aastal anti Vanemuise teatris esimene ligipääsetav etendus, millel oli nägemispuudega inimestele kirjeldustõlge ja vaegkuuljatele subtiitrid – see oli draamalavastuse "Kalevipoeg" etendus. Kirjeldustõlkega etenduste korraldamise eest andis Eesti Pimedate Liit Vanemuise teatrile tiitli "Aasta tegu 2020".
 
Kirjeldustõlge tähendab, et nägemispuudega inimestele kirjeldatakse sünkroontõlke-aparatuuri vahendusel laval toimuvat, näitlejate kostüüme, lavakujundust – kõike seda visuaalset, milleta on raske teada, kes mida teeb, miks ja millal. Kirjeldustõlk vahendab sellise informatsiooni vaatajatele-kuulajatele etenduse vaikushetkede ajal.
 
Nägemispuudega inimestele mõeldud kirjeldustõlke kõrval on Vanemuise teatri etendused subtiitrite kaudu ligipääsetavad ka vaegkuuljatele. Järgmised ligipääsetavad etendused Vanemuise teatris on 21. novembril mängitav draamalavastus "Inspektor tuleb" ja 11. detsembril mängitav "Soomusrong nr 7"
 
Vanemuise teatrijuht Kristiina Alliksaar peab oluliseks, et teater jõuaks kõigini. "Eesti teater hoiab ja arendab kultuurile kõige kallimat – meie emakeelt. Seda igas žanris. Seepärast on väga oluline, et teater oleks ligipääsetav kõigile. Täiusliku maailmani on meil veel pikk tee minna, aga heade partnerite ja toetajate abil oleme astunud esimesed sammud ning selle üle on südamest hea meel," tõdes Alliksaar.
 
Alliksaar jagas tänu tunnustuse eest Eesti Pimedate Liidule ning Tartu Linnavalitsusele, kelle jaoks on ligipääsetavus oluline. "Siirad tänusõnad ka Vanemuise teatri partneritele Lõuna-Eesti Pimedate Liidust, Eesti Vaegkuuljate Liidust ja Kirjeldustõlke OÜst, kes aitavad soovid teoks teha ja sõnumid õigete inimesteni viia."
 
Koos Vanemuise teatriga tunnustati tiitliga "Aasta tegu 2020" Tartu abilinnapead Mihkel Leesi selle eest, et kirjeldustõlkega etenduste tarvis on leitud vajalik rahaline tugi. Tunnustused said ka Eesti Meremuuseum, õiguskantsleri kantselei, Tallinna Ülikooli rahvakunsti ja käsitöötehnoloogiate lektor Tiia Artla ning haridusteaduste instituudi doktorant Jana Kadastik. 2021. aasta tunnustused pälvisid Keskkonnaamet ja Velvet OÜ ja Itella Estonia OÜ. Tänukirjaga tunnustati MTÜ-d Guide Running Estonia ja Krista Fatkinit.
 
Tunnustused anti üle 19. oktoobril 2021 Tallinnas toimunud Eesti Pimedate Liidu tänuseminaril, kus tähistati rahvusvahelist valge kepi päeva ja Eesti Pimedate liidu sajandat sünnipäeva. Keeruliste olude tõttu jäi tänuüritus möödunud aastal ära, seepärast anti sündmusel üle kahe aasta tunnustused.
 
Loe ligipääsetavuse kohta lähemalt Vanemuise teatri kodulehelt.