Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teatrifestival “Kuldne Mask Eestis 2018” toimub 9.-17. oktoobrini

07.09.2018 09:46

Teatrifestival "Kuldne Mask Eestis 2018" toimub 9.-17. oktoobrini. Teist aastat järjest toimub festivali avamine Narvas, etendusi mängitakse ka Viljandis ja Sillamäel.

Kõik etendused ja üritused on varustatud sünkroontõlkega eesti keelde.

Festivali avab Moskva Vladimir Majakovski nimelise teatri lavastus "Inimene, kes pidas oma naist kübaraks" ülemaailmselt tuntud neurokirurgi Oliver Sacksi raamatu ainetel, kelle loomingut peetakse teenitult bestselleriks. Laval seguneb multimeedia eksootiliste muusikainstrumentidega, rõhutades seda, kuidas kõlab kaasaegses maailmas  see inimene, kelle haigus on teinud "eriliseks". Delikaatne huumor ja näitlejate võluvus lisavad jutustuselt erilise läbitungivuse. Lavastust mängitakse Narvas, Viljandis ja Tallinnas. Sillamäel ja Tallinnas toimub ka programm "Laste nädalalõpp".

Pealinnas avatakse festival ühes kõige moodsamas ja ligitõmbavas kohas – Kultuurikatlas. Seal mängitakse ebatavalist lavastust "Kolm õde" teatrilt Krasnõi Fakel (Punane tõrvik) Novosibirskist. Etendus on kurtide keeles subtiitritega vene ja eesti keeles. See lavastaja Timofei Kuljabini põhimõtteline lähenemine teeb nähtavaks inimmõtte sellest, et inimesed ei kuule üksteist ning avab vaatajatele teksti enda eheduse. Igaüks justkui loeb seda teksti koos kangelastega, aga omaette.

Festivali kavas on samuti kaasaegse teatri repertuaaris haruldane draama "Kuningas Oidipus". See on ühislavastus Jevgeni Vahtangovi nimeliselt teatrilt ning Ateena rahvuslikult teatrilt. Müüt Oidipusest on inimkonna ajaloos üks kõige süngemaid. Leedu lavastaja Rimas Tuminas on aktsenti muutnud ning räägib loo kangelase üksindusest koos oma Saatusega, inimlikust väärikusest, hingejõust ja halastusest.

Kavas on ka Moskva Rahvuste teatri hiljuti esietendunud lavastus "Tsirkus". See on legendaarse nõukogude komöödia ainetel lavastatud muusikal, lugu unistuste jõust ja võlust, sellest, kuidas taaselustatud unistus matab enda alla reaalsuse, seejuures õigustades kõiki vahendeid – terrorit, sõdu, ebavõrdsust ja vägivalda. Peaosas on leedu näitlejatar Ingeborga Dapkunaite.

Festivali lõpetab Eestiski armastatud lavastaja Dmitri Krõmovi ja tema Teatrilabori näitlejate lavastus "Kaasavaratu". Dmitri Krõmov on kandnud Ostrovski näidendi tegevuse kaasaega ning järgib autori näpunäiteid omal moel – "tegevus toimub kaasajal". Ta on ehitanud selle põhjal oma isikliku ja unikaalse maailma – farsiliku, groteskse, väljanaerva.

Sel aastal teeb "Kuldne Mask" esimest korda teoks erilise projekti koostöös Tallinna Linnateatri festivaliga "Talveöö unenägu", mis esitleb detsembrikuus viit väljapaistva läti lavastaja Alvis Hermanise tööd, seda koos sünkroontõlkega vene ja eesti keelde. Sellesse programmi on lülitatud Alvis Hermanise "Šukšini jutustused", milles mängivad peaosi vene teatri- ja kinostaarid Jevgeni Mironov ja Tšulpan Hamatova.

Kiirustage, Piletilevis on müügis viimased piletid!