Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teatri kaudu lähemale kurtide kogukonnale

12.08.2013 14:03

12.–18. augustil 2013 leiab Harjumaal, Padise vallas aset teatrilaager kuulmispuudega inimestele. Loomingulises laagris „Kogukonnateater“ saavad teatrihuvilised kurdid õppida teatrikunsti algtõdesid ja arendada oma loovust teatriprofessionaalide abiga. Laagri jooksul luuakse üheskoos teatrilavastus, mis tugineb kurtide kogukonna jaoks olulistele teemadele, rõõmudele ja muredele.

Tegemist on noortealgatusliku projektiga, mida viivad ellu hiljuti ülikooli lõpetanud noored, et praktiseerida enda erialasid ja ühendada enda teadmised. Näitleja diplomiga Maaja Hallik, kultuurikorraldaja Kristin Viljamaa ning viipekeeletõlgid Hele-Riin Karring ja Mari-Liis Ungerson on kirglikult teatriga olnud seotud pikka aega, kuid ühiselt tekkis soov pakkuda ka teatrihuvilistele kurtidele rohkem võimalust teatriga tegeleda.

Teatrilaagris toimuvad kurtidele eneseväljenduse harjutuste, grupitöö oskuste ja loominguliste mängude töötoad, tegeletakse näitlejameisterlikkuse ja liikumisega. Kogukonnateatri meetoditega lavastab TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lõpetanud näitleja Maaja Hallik viipekeelse teatrilavastuse, kus näitlejatena astuvadki lavale laagris osalejad ja esitavad enda lugusid ning tutvustavad seeläbi ka rohkem kurtide kogukonda, nende kultuuri ja olukorda ühiskonnas. Kogukonnateatri vorm on teatripraktika, mis keskendub kogukonna heaolule ning aitab jagada ja hoida kogukonna tavasid, mõtteid ja lugusid.

Loominguline laager on ka oluline kokkupuutevõimalus kuuljate ja kurtide noorte vahel, laagris toimub tõlge nii eesti kui ka viipekeelde. Laagris saavad kurdid osa tõlkide vahendusel näiteks ka tantsu- ja meisterdamise õpitoast, giidiga ekskursioonist Padise kloostris ning kohtumisõhtust lavastaja Jim Ashileviga ja Eesti Improteatri improvisatsioonilisest lavastusest.

Viipekeelsel teatrietendusel on sünkroontõlge eesti keelde. Huvilistel on võimalik tulla nädala jooksul sündivat etendust vaatama pühapäeval, 18. augustil kell 18.00 Harju-Ristile, Rätsepa turismitallu. Publikul palutakse kaasa võtta piknikutekid, et ilusa ilma korral etendust esitada vabas õhus. Mängupaika sõidutab tasuta buss Tallinnast ja tagasi, buss väljub kell 16.30 Balti Jaamast. Bussikohti broneerib projektijuht Kristin Viljamaa, [email protected], tel: 58144253.

Hiljem esitatakse septembri ja oktoobrikuu jooksul lavastust avalikkusele ka Tallinnas, Tartus ja Viljandis. Noorte korraldatav projekt saab teoks tänu toetusele Euroopa Noorte programmilt, Avatud Eesti Fondi Noortefondilt, Kultuurkapitalilt ja Hasartmängumaksu Nõukogult.