Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teatri- ja Muusikamuuseumis näitus “Suurkujud”

15.06.2015 10:55

12. juunil avati Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis skulptuurinäitus "Suurkujud". Skulptuurikogu büstide ja üksikute rolliportreede kõrvale on välja toodud ka karikatuure ja fotomaterjali. Kõik see pärineb muuseumi isikuarhiividest ja karikatuuride kogust. 

Suurkujude näitus

"Teatri- ja muusikapärandi hoidjana ei ole graafika, maalide ja skulptuuride kogumine muuseumile esmane ülesanne, siiski on see tänuväärseks täiendavaks materjaliks teatri- ja muusikategelaste loomingu ilmestamisele," ütles muuseumi peavarahoidja Maris Rosenthal. ""Suurkujude" näituse näol on tegu klassikalise kogude tutvustamise näitusega. See osa kogudest on harilikult hoidlas ja suuremas osas muuseumikülastaja pilgule peidus."

Rosenthali sõnul oligi suurkujude kõrvale sobivate tsitaatide leidmine kõige keerulisem. Näitusel on 48 skulptuuri, mis valiti välja muuseumi skulptuurikogu enam kui 160 kuju seast.

"Selle näitusega me astume ühe sammu oma vaatajaskonnale lähemale ja lubame osasid skulptuure katsuda. Neil, kes tahavad oma iidoliga lähemalt tutvust teha, on see võimalik. Kõiki materjale me ei luba katsuda, aga puitu ja pronksi on võimalik küll tunda läbi kinda," lisas Rosenthal.

Kunstikogu alakoguna hakkas muuseumi skulptuurikogu kasvama 1940. aastate teisel poolel ning on väärikas nii autorite kui kujutatud kultuuritegelaste poolest. Kogu on materjalilt mitmekesine, eelistatumaiks formaadiks büst. Autorite seas on Ferdi Sannamees, August Weizenberg, Herman Halliste, Aleksander Kaasik, Mare Mikof, Erika Haggi ja August Vomm. Kujutatud on Ants Lauterit, Helmi Puuri, Mart Saart, Peeter Liljed, Ferdinand Veiket, Ita Everit jt.

Skulptuurinäitus algab trepihallis, läbib kogu muuseumi ning lõppeb Assauwe tornis.
Näitus jääb avatuks 24. oktoobrini.

Näituse pani kokku meeskond Annely Voitka, Ele Pajula, Kirsten Simmo, Kristiina Kiis, Madis Mikkor, Maris Rosenthal, Mart Laul, Simmo Priks ja Tanel Veeremaa ning kunstnikud Kärt Einasto ja Joonas Rumvolt.