Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teater Vanemuine kutsub gümnasiste kriitikakonkursile

16.01.2023 13:25

16. jaanuaril 2023 kuulutati välja Vanemuise teatri konkurss „Arukas arvustaja“, mille raames oodatakse gümnaasiumiõpilasi arvustama Vanemuise draama-, muusika- ja balletilavastusi. Konkursi võidutöö ilmub teatri hooajakirjas Ramp.

Vanemuise teatri noortetöö juhi Katrin Loonurme sõnul annab konkurss gümnaasiumiõpilastele võimaluse teatrit märgata, analüüsida ja mõista ning teatrile nähtu kohta ka tagasisidet anda, pannes samal ajal proovile oma kirjalik eneseväljendusoskus.

„Kriitikakonkurss on hea väljund eesti keele või kirjanduse tunnis arutleva loo kirjutamiseks. Julgustame õpetajaid konkurssi näiteks koolitööga siduma. Miks mitte võtta õpilastega ette ühine teatrikülastus ning koolitöö raames nähtut analüüsida. Parimad arutelud saab õpetaja meie konkursile saata. Omalt poolt anname parimatele kirjutajatele ka tagasisidet, nii et see on kindlasti „käsi peseb kätt“ võimalus. Teatrist kirjutavaid inimesi ei ole kunagi liiga palju,“ arutles Loonurm.

Vanemuise teatri dramaturg Anu Tonts soovitas arvustuse kirjutajal jälgida, et kirjatöö annaks tagasisidet nii artistidele ja lavastusmeeskonnale kui ka tekitaks huvi nendes inimestes, kes lavastust veel näinud ei ole: „See on uhke väljakutse ja põnev loominguline töö.“

Loonurm soovitas, et konkursil osalemiseks ei pea ootama konkursi väljakuulutamist: „Kuna teatrietendustel käiakse aastaringselt, võib arvustusi kirjutada valmis ka varem. Oluline on vaid jälgida, et arvustus oleks kirjutatud just sel hooajal Vanemuise teatri repertuaaris oleva lavastuse kohta.“

2022. aasta konkursi „Arukas arvustaja“ võitja oli Tartu Hugo Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Maara Parhomenko, kes analüüsis arvustuses „Tants ploomipuu ümber“ noortele suunatud kasvuvaludraamat „Mitte midagi“.

Õpilaste kirjalikke arutlusi oodatakse hiljemalt 20. märtsil 2023. „Arukas arvustaja“ parimad tööd kuulutatakse välja 27. märtsil 2023. Loe kriitikakonkursi „Arukas arvustaja“ tingimuste kohta Vanemuise teatri kodulehelt.

Pildil stseen lavastusest "Mitte midagi". Foto: Heikki Leis